Instrukcja obsługi ConsoleCTI: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „= Wstęp = ConsoleCTI – graficzna aplikacja komputerowa firmy Slican wspomagająca korzystanie z funkcjonalności linii na komputerze używanym przez abonenta numeru ...”)
 
(Wstęp)
Linia 1: Linia 1:
 
= Wstęp =
 
= Wstęp =
ConsoleCTI – graficzna aplikacja komputerowa firmy Slican wspomagająca korzystanie z funkcjonalności linii na komputerze używanym przez abonenta numeru wewnętrznego centrali. Obsługa połączeń odbywa się za pomocą myszy komputerowej. Funkcjonalność linii umożliwia na jednym telefonie lub grupie telefonów systemowych (telefony zaprzyjaźnione) obserwację, obsługę i zarządzanie jednym lub wieloma połączeniami telefonicznymi. Linie można wykorzystywać w ruchu wewnętrznym, przychodzącym jak i wychodzącym. W ruchu przychodzącym i wewnętrznym połączenia kierowane są na pojedynczego abonenta lub konto. Jeżeli linia posiada zacisk (abonent), pierwsze wywołanie aktywuje dzwonek telefonu, następnie sygnalizowane jest na telefonach ze skonfigurowaną usługą. W przypadku kierowania połączeń na konto, sygnalizacja następuje od razu. Dostęp do linii realizowany jest przez pewną zadeklarowaną liczbę kanałów. Informacja o połączeniach sygnalizowana jest na telefonach pomocą lampek, których stan zmienia się w miarę napływających zgłoszeń i obsługi ruchu przez konsultantów. Lampki są odwzorowaniem zajętych kanałów. Możliwy jest podgląd numerów dzwoniących i wybór przez konsultanta, które ze zgłoszeń  zrealizuje w pierwszej kolejności. Przez wolne linie można także realizować ruch wychodzący. Usługa daje możliwość zarządzania ruchem w sposób podobny do konsoli operatorskiej, do której podłączonych jest wiele miejskich linii telefonicznych.
+
'''''ConsoleCTI''''' – graficzna aplikacja komputerowa firmy Slican wspomagająca korzystanie z funkcjonalności linii na komputerze używanym przez abonenta numeru wewnętrznego centrali. W wizualny sposób przedstawia wszystkie stany skojarzonego z nią telefonu systemowego i skonfigurowanej usługi. Umożliwia w sposób interaktywny na obsługę połączeń za pomocą myszy komputerowej zamiast klawiatury telefonu. Posiada wiele dodatkowych funkcji ułatwiających współpracę z telefonem, np: obsługa linii na monitorze, przez co wszystkie wyświetlane stany są czytelne i intuicyjne, z dużą ilością dodatkowych informacji, konfigurowalna lista kontaktów, historia połączeń, klawiatura telefonu, książka telefoniczna.<br>
 +
Funkcjonalność linii umożliwia na jednym telefonie lub grupie telefonów systemowych (telefony zaprzyjaźnione) obserwację, obsługę i zarządzanie jednym lub wieloma połączeniami skierowanymi na jeden numer telefoniczny. Dostęp do linii realizowany jest przez pewną zadeklarowaną przez użytkownika liczbę kanałów. Ich liczba wskazuje na maksymalną ilość jednocześnie prowadzonych rozmów. Linie można wykorzystywać w ruchu wewnętrznym, przychodzącym jak i wychodzącym. W ruchu przychodzącym i wewnętrznym połączenia kierowane są na pojedynczego abonenta lub konto. Jeżeli linia posiada zacisk (abonent), pierwsze wywołanie aktywuje dzwonek tego telefonu, następne sygnalizowane są dodatkowo na telefonach systemowych ze skonfigurowaną usługą. W przypadku kierowania ruchu na konto, sygnalizacja na telefonach następuje natychmiast. Informacja o połączeniach sygnalizowana jest na telefonach za pomocą lampek, których stan zmienia się w miarę napływających zgłoszeń i obsługi ruchu przez konsultantów. Lampki są odwzorowaniem zajętych kanałów. Możliwy jest podgląd numerów dzwoniących i wybór przez konsultanta, które ze zgłoszeń  zrealizuje w pierwszej kolejności. Przez wolne linie można także realizować ruch wychodzący. Usługa daje możliwość zarządzania ruchem w sposób podobny do konsoli operatorskiej, do której podłączonych jest wiele miejskich linii telefonicznych.
 +
 
 +
= Wymagania minimalne =
 +
W celu zainstalowania aplikacji SLICAN ConsoleCTI spełnione muszą zostać następujące wymagania minimalne:
 +
* Taktowanie procesora: >800MHz
 +
* Pamięć RAM komputera: minimum 1GB
 +
* Karta graficzna: zgodna z DirectX 9
 +
* System operacyjny: WindowsXP SP2 lub nowszy
 +
* Przeglądarka: Internet Explorer 7 lub nowsza
 +
* Dodatkowe oprogramowanie: Microsoft .NET Framework 4.0 lub nowszy
 +
 
 +
Na komputerze, który nie spełnia powyższych wymagań minimalnych możliwe jest zainstalowanie aplikacji, ale będzie ona działała wolno lub nie będzie w pełni funkcjonalna.
 +
<br>
 +
{{warning|Aplikacja ConsoleCTI współpracuje z centralami wyposażonymi w firmware 6.22 lub wyższym }}
 +
 
 +
= Instalacja aplikacji =
 +
Aplikacja ConsoleCTI nie jest licencjonowana. Wersję instalacyjną można pobrać ze strony Slican ServNet i zainstalować program na swoim komputerze. Po instalacji należy wprowadzić odpowiednie dane w zakładce Program \Ustawienia \Połączenie. Są one niezbędne do połączenia aplikacji z centralą oraz synchronizacji książki telefonicznej  i historii połączeń.
 +
<br>
 +
{{warning|Jeżeli numer wewnętrzny wprowadzony w zakładce Ustawienia \Połączenie nie posiada uprawnień do korzystania z aplikacji ConsoleCTI, nie będzie możliwości połączenia z centralą i synchronizacji danych.}}
 +
 
 +
= Uruchomienie aplikacji =
 +
Program ConsoleCTI uruchamia się identycznie jak każdy inny program w systemie operacyjnym Windows. W ustawieniach aplikacji można aktywować funkcję automatycznego uruchamiania podczas startu systemu operacyjnego. W trakcie uruchomienia następuje zalogowanie się programu do centrali (zgodnie z ustawieniami określonymi w zakładce Program \Ustawienia \Połączenie). Po pomyślnym zalogowaniu następuje synchronizacja danych programu z danymi w centrali.
 +
 
 +
= Struktura programu =
 +
= Interfejs programu =
 +
Aplikacja domyślnie otwiera się w trybie pełnoekranowym. Składa się z dwóch paneli o różnym przeznaczeniu.
 +
 
 +
Elementy okna programu:
 +
* Pasek tytułu – podaje nazwę używanej aplikacji, ikonę minimalizacji okna i zamykania programu
 +
* Pasek menu – zawiera trzy dostępne opcje: Program, Kontakt, Pomoc. Każda z głównych pozycji zawiera podmenu, rozwijalne po kliknięciu na napis.
 +
** Podmenu Program:
 +
*** WebCTI – odnośnik do aplikacji WebCTI (dostępnej przez przeglądarkę internetową)
 +
*** Ustawienia – dostęp do opcji konfiguracyjnych programujemy
 +
*** Wyjście – opuszczenie programu
 +
** Podmenu Kontakty:
 +
*** Dodaj kontakt – dodawanie kontaktu do bazy kontaktów centrali. Można zdefiniować nazwę użytkownika, przypisać do pięciu różnych typów telefonów do każdego abonenta, zadeklarować czy numer ma zostać zapisany w książce prywatnej czy publicznej, wybrać grupę, lub dopisać informacje dodatkowe
 +
*** Dodaj grupę – dodawanie grup do książki prywatnej
 +
*** Książka – wyświetlanie książki telefonicznej w prawym panelu
 +
*** Linie – zakładka umożliwiająca definiowanie wyświetlanych linii w lewym panelu
 +
** Podmenu Pomoc
 +
*** Wyślij raport błędu – wysyłanie raportu błędu na adres mailowy firmy Slican lub innego zdefiniowanego przez użytkownika, ze zrzutem aktywnych procesów i środowiska pracy w chwili zaistnienia problemu
 +
*** Pomoc – odnośnik do pomocy na stronie slican.pl
 +
*** O programie – ogólne informacje o programie, wersji, licencji
 +
** Dwa panele – lewy i prawy:
 +
*** Lewy Panel: okno stanu – standardowo wyświetlana jest nazwa użytkownika na niebieskim tle oraz cztery ikony, które pozwalają na zarządzanie połączeniem (zielona słuchawka, czerwona słuchawka, awizuj, P - parkuj). W przypadku łączenia programu z serwerem lub podczas wykonywania pewnych operacji,  tło może okresowo zmienić barwę na czerwone z odpowiedni opisem (sytuacja ma miejsce podczas uruchamiania programu, problemów z połączeniem sieciowym, wprowadzania nowych kontaktów lub grup z poziomu aplikacji itp.). Poniżej okna stanu znajdują się przyciski związane z zadeklarowanymi przez użytkownika liniami. Wygląd przycisku – kolor lampki, kolor i zachowanie przycisku, parametry liczbowe - wskazują na aktualny stan telefonu lub połączeń, pozwala również na interaktywną reakcję za pomocą myszy komputerowej. Kolor szary lampki i przycisku wskazuje, że przycisk w danym momencie jest nieaktywny. Kliknięcie na przycisk spowoduje jego aktywację - podświetlenie go na niebiesko i zmianę koloru lampki na zielony, wyświetlą się dodatkowe pola w dolnej części panelu, przedstawiające dodatkowe informacje. Opis liczbowy wskazuje statystycznie ilość i kierunek połączeń obsługiwanych pod danym przyciskiem. Cyfra z lewej strony informuje o liczbie aktywnych połączeń oczekujących na zgłoszenie, zarówno przychodzących jak i wychodzących, oraz połączeń zaparkowanych. Cyfra z prawej sumuje połączenia aktualnie obsługiwane. Gdy przycisk jest w stanie nieaktywnym, miganie przycisku w kolorze czerwonym informuje użytkownika o możliwości reakcji na sytuację związaną z telefonem użytkownika, np. połączenie przychodzące lub wychodzące. Przycisk pierwszy od lewej zawsze dotyczy telefonu użytkownika, na który zalogowana jest aplikacja. Następne przyciski wyświetlają stany linii, poniżej związane z nimi kanały zadeklarowane w konfiguracji aplikacji (Kontakty\ Linie). Kliknięcie na przycisk powoduje wyświetlenie dodatkowych pól związanych z obsługiwanymi kanałami. Przedstawiają one szczegółowe informacje związane ze stanem telefonu lub obsługiwaną linią, stanem połączenia kierowanego z/na niego, np. numer lub opis dzwoniącego, wybierane cyfry, kierunek połączenia, stan przekazania rozmowy, czas dzwonienia lub rozmowy, informację o ostatnim połączeniu obsługiwanym przez danym kanał.
 +
*** Prawy panel posiada 4 zakładki: Kontakty, Historia, Telefon, Książka.
 +
**** Zakładka Kontakty umożliwia wyświetlanie kontaktów z książki telefonicznej oraz jej personalizację. Domyślnie wyświetlana jest grupa Ulubione oraz jej składniki w postaci „batonów”. Inne grupy można wyświetlić klikając myszką rozwijaną listę za pomocą przycisku i wskazując interesującą nas grupę. W ten sposób grupy można doczepiać do panelu zaznaczając pinezkę na danej grupie przy otwartej liście. Każdą grupę można  indywidualnie personalizować przesuwając myszką „baton” kontaktu w żądane miejsce panelu.
 +
**** Zakładka Historia pozwala na wyświetlenie historii połączeń z udziałem linii, które zaprogramowane są w telefonie systemowym o numerze wewnętrznym, na który zalogowany jest program ConsoleCTI. Każda pozycja z okna historii oznacza jedno połączenie wychodzące lub przychodzące na ten numer lub linię. Widoczne są wszystkie połączenia zapamiętane się centrali. W każdej pozycji widoczny jest numer dzwoniącego i komentarz (w przypadku połączeń wychodzących jest to numer wybrany i komentarz dla tego numeru), data i czas realizacji połączenia, dodatkowe informacje typu numer wybrany lub osiągnięty oraz ikona wskazująca czy nagranie zostało nagrane. W historii dostępne jest również narzędzie umożliwiające wyszukiwanie lub wyświetlanie połączeń według zadanych parametrów. Za pomocą list rozwijanych możliwe jest sortowanie połączeń wg zadanego czasu, numeru telefonu lub linii które dotyczą danego połączenia, typu lub kierunku połączenia oraz wg. podanego ciągu znaków
 +
**** Zakładka Telefon - okno z klawiaturą numeryczną, które pozwala na wybranie numeru i wykonanie połączenia za pomocą myszy komputerowej.
 +
**** Zakładka Książka - po lewej stronie okna widoczny jest panel Grupy, w którym znajduje się lista grup do jakich należą numery znajdujące się w książce telefonicznej. Użytkownik programu ConsoleCTI może dodawać, edytować i usuwać grupy. Jeżeli nie posiada on zdefiniowanych w centrali uprawnień do edycji książki publicznej wszelkie jego operacje na grupach będą dotyczyły jedynie prywatnej książki telefonicznej. W celu utworzenia nowej grupy należy zaznaczyć grupę wyższego rzędu, w której tworzona grupa ma się znaleźć i kliknąć w przycisk Dodaj. Wprowadzenie nazwy grupy i jej zatwierdzenie spowoduje dodanie nowej grupy w odpowiednim miejscu panelu po lewej stronie. W panelu po prawej stronie okna, zatytułowanym Książka, widoczne są poszczególne kontakty. Kontakty widoczne w tym panelu zależą od zaznaczenia dokonanego w panelu po lewej stronie. Wśród kontaktów znajdują się numery wewnętrzne centrali, numery z publicznej książki telefonicznej oraz numery wpisane przez danego użytkownika do prywatnej książki telefonicznej. Widoczne są wszystkie kontakty lub jedynie kontakty należące do określonej grupy.

Wersja z 13:57, 4 lis 2013

Wstęp

ConsoleCTI – graficzna aplikacja komputerowa firmy Slican wspomagająca korzystanie z funkcjonalności linii na komputerze używanym przez abonenta numeru wewnętrznego centrali. W wizualny sposób przedstawia wszystkie stany skojarzonego z nią telefonu systemowego i skonfigurowanej usługi. Umożliwia w sposób interaktywny na obsługę połączeń za pomocą myszy komputerowej zamiast klawiatury telefonu. Posiada wiele dodatkowych funkcji ułatwiających współpracę z telefonem, np: obsługa linii na monitorze, przez co wszystkie wyświetlane stany są czytelne i intuicyjne, z dużą ilością dodatkowych informacji, konfigurowalna lista kontaktów, historia połączeń, klawiatura telefonu, książka telefoniczna.
Funkcjonalność linii umożliwia na jednym telefonie lub grupie telefonów systemowych (telefony zaprzyjaźnione) obserwację, obsługę i zarządzanie jednym lub wieloma połączeniami skierowanymi na jeden numer telefoniczny. Dostęp do linii realizowany jest przez pewną zadeklarowaną przez użytkownika liczbę kanałów. Ich liczba wskazuje na maksymalną ilość jednocześnie prowadzonych rozmów. Linie można wykorzystywać w ruchu wewnętrznym, przychodzącym jak i wychodzącym. W ruchu przychodzącym i wewnętrznym połączenia kierowane są na pojedynczego abonenta lub konto. Jeżeli linia posiada zacisk (abonent), pierwsze wywołanie aktywuje dzwonek tego telefonu, następne sygnalizowane są dodatkowo na telefonach systemowych ze skonfigurowaną usługą. W przypadku kierowania ruchu na konto, sygnalizacja na telefonach następuje natychmiast. Informacja o połączeniach sygnalizowana jest na telefonach za pomocą lampek, których stan zmienia się w miarę napływających zgłoszeń i obsługi ruchu przez konsultantów. Lampki są odwzorowaniem zajętych kanałów. Możliwy jest podgląd numerów dzwoniących i wybór przez konsultanta, które ze zgłoszeń zrealizuje w pierwszej kolejności. Przez wolne linie można także realizować ruch wychodzący. Usługa daje możliwość zarządzania ruchem w sposób podobny do konsoli operatorskiej, do której podłączonych jest wiele miejskich linii telefonicznych.

Wymagania minimalne

W celu zainstalowania aplikacji SLICAN ConsoleCTI spełnione muszą zostać następujące wymagania minimalne:

  • Taktowanie procesora: >800MHz
  • Pamięć RAM komputera: minimum 1GB
  • Karta graficzna: zgodna z DirectX 9
  • System operacyjny: WindowsXP SP2 lub nowszy
  • Przeglądarka: Internet Explorer 7 lub nowsza
  • Dodatkowe oprogramowanie: Microsoft .NET Framework 4.0 lub nowszy

Na komputerze, który nie spełnia powyższych wymagań minimalnych możliwe jest zainstalowanie aplikacji, ale będzie ona działała wolno lub nie będzie w pełni funkcjonalna.

Warning! Aplikacja ConsoleCTI współpracuje z centralami wyposażonymi w firmware 6.22 lub wyższym


Instalacja aplikacji

Aplikacja ConsoleCTI nie jest licencjonowana. Wersję instalacyjną można pobrać ze strony Slican ServNet i zainstalować program na swoim komputerze. Po instalacji należy wprowadzić odpowiednie dane w zakładce Program \Ustawienia \Połączenie. Są one niezbędne do połączenia aplikacji z centralą oraz synchronizacji książki telefonicznej i historii połączeń.

Warning! Jeżeli numer wewnętrzny wprowadzony w zakładce Ustawienia \Połączenie nie posiada uprawnień do korzystania z aplikacji ConsoleCTI, nie będzie możliwości połączenia z centralą i synchronizacji danych.


Uruchomienie aplikacji

Program ConsoleCTI uruchamia się identycznie jak każdy inny program w systemie operacyjnym Windows. W ustawieniach aplikacji można aktywować funkcję automatycznego uruchamiania podczas startu systemu operacyjnego. W trakcie uruchomienia następuje zalogowanie się programu do centrali (zgodnie z ustawieniami określonymi w zakładce Program \Ustawienia \Połączenie). Po pomyślnym zalogowaniu następuje synchronizacja danych programu z danymi w centrali.

Struktura programu

Interfejs programu

Aplikacja domyślnie otwiera się w trybie pełnoekranowym. Składa się z dwóch paneli o różnym przeznaczeniu.

Elementy okna programu:

  • Pasek tytułu – podaje nazwę używanej aplikacji, ikonę minimalizacji okna i zamykania programu
  • Pasek menu – zawiera trzy dostępne opcje: Program, Kontakt, Pomoc. Każda z głównych pozycji zawiera podmenu, rozwijalne po kliknięciu na napis.
    • Podmenu Program:
      • WebCTI – odnośnik do aplikacji WebCTI (dostępnej przez przeglądarkę internetową)
      • Ustawienia – dostęp do opcji konfiguracyjnych programujemy
      • Wyjście – opuszczenie programu
    • Podmenu Kontakty:
      • Dodaj kontakt – dodawanie kontaktu do bazy kontaktów centrali. Można zdefiniować nazwę użytkownika, przypisać do pięciu różnych typów telefonów do każdego abonenta, zadeklarować czy numer ma zostać zapisany w książce prywatnej czy publicznej, wybrać grupę, lub dopisać informacje dodatkowe
      • Dodaj grupę – dodawanie grup do książki prywatnej
      • Książka – wyświetlanie książki telefonicznej w prawym panelu
      • Linie – zakładka umożliwiająca definiowanie wyświetlanych linii w lewym panelu
    • Podmenu Pomoc
      • Wyślij raport błędu – wysyłanie raportu błędu na adres mailowy firmy Slican lub innego zdefiniowanego przez użytkownika, ze zrzutem aktywnych procesów i środowiska pracy w chwili zaistnienia problemu
      • Pomoc – odnośnik do pomocy na stronie slican.pl
      • O programie – ogólne informacje o programie, wersji, licencji
    • Dwa panele – lewy i prawy:
      • Lewy Panel: okno stanu – standardowo wyświetlana jest nazwa użytkownika na niebieskim tle oraz cztery ikony, które pozwalają na zarządzanie połączeniem (zielona słuchawka, czerwona słuchawka, awizuj, P - parkuj). W przypadku łączenia programu z serwerem lub podczas wykonywania pewnych operacji, tło może okresowo zmienić barwę na czerwone z odpowiedni opisem (sytuacja ma miejsce podczas uruchamiania programu, problemów z połączeniem sieciowym, wprowadzania nowych kontaktów lub grup z poziomu aplikacji itp.). Poniżej okna stanu znajdują się przyciski związane z zadeklarowanymi przez użytkownika liniami. Wygląd przycisku – kolor lampki, kolor i zachowanie przycisku, parametry liczbowe - wskazują na aktualny stan telefonu lub połączeń, pozwala również na interaktywną reakcję za pomocą myszy komputerowej. Kolor szary lampki i przycisku wskazuje, że przycisk w danym momencie jest nieaktywny. Kliknięcie na przycisk spowoduje jego aktywację - podświetlenie go na niebiesko i zmianę koloru lampki na zielony, wyświetlą się dodatkowe pola w dolnej części panelu, przedstawiające dodatkowe informacje. Opis liczbowy wskazuje statystycznie ilość i kierunek połączeń obsługiwanych pod danym przyciskiem. Cyfra z lewej strony informuje o liczbie aktywnych połączeń oczekujących na zgłoszenie, zarówno przychodzących jak i wychodzących, oraz połączeń zaparkowanych. Cyfra z prawej sumuje połączenia aktualnie obsługiwane. Gdy przycisk jest w stanie nieaktywnym, miganie przycisku w kolorze czerwonym informuje użytkownika o możliwości reakcji na sytuację związaną z telefonem użytkownika, np. połączenie przychodzące lub wychodzące. Przycisk pierwszy od lewej zawsze dotyczy telefonu użytkownika, na który zalogowana jest aplikacja. Następne przyciski wyświetlają stany linii, poniżej związane z nimi kanały zadeklarowane w konfiguracji aplikacji (Kontakty\ Linie). Kliknięcie na przycisk powoduje wyświetlenie dodatkowych pól związanych z obsługiwanymi kanałami. Przedstawiają one szczegółowe informacje związane ze stanem telefonu lub obsługiwaną linią, stanem połączenia kierowanego z/na niego, np. numer lub opis dzwoniącego, wybierane cyfry, kierunek połączenia, stan przekazania rozmowy, czas dzwonienia lub rozmowy, informację o ostatnim połączeniu obsługiwanym przez danym kanał.
      • Prawy panel posiada 4 zakładki: Kontakty, Historia, Telefon, Książka.
        • Zakładka Kontakty umożliwia wyświetlanie kontaktów z książki telefonicznej oraz jej personalizację. Domyślnie wyświetlana jest grupa Ulubione oraz jej składniki w postaci „batonów”. Inne grupy można wyświetlić klikając myszką rozwijaną listę za pomocą przycisku i wskazując interesującą nas grupę. W ten sposób grupy można doczepiać do panelu zaznaczając pinezkę na danej grupie przy otwartej liście. Każdą grupę można indywidualnie personalizować przesuwając myszką „baton” kontaktu w żądane miejsce panelu.
        • Zakładka Historia pozwala na wyświetlenie historii połączeń z udziałem linii, które zaprogramowane są w telefonie systemowym o numerze wewnętrznym, na który zalogowany jest program ConsoleCTI. Każda pozycja z okna historii oznacza jedno połączenie wychodzące lub przychodzące na ten numer lub linię. Widoczne są wszystkie połączenia zapamiętane się centrali. W każdej pozycji widoczny jest numer dzwoniącego i komentarz (w przypadku połączeń wychodzących jest to numer wybrany i komentarz dla tego numeru), data i czas realizacji połączenia, dodatkowe informacje typu numer wybrany lub osiągnięty oraz ikona wskazująca czy nagranie zostało nagrane. W historii dostępne jest również narzędzie umożliwiające wyszukiwanie lub wyświetlanie połączeń według zadanych parametrów. Za pomocą list rozwijanych możliwe jest sortowanie połączeń wg zadanego czasu, numeru telefonu lub linii które dotyczą danego połączenia, typu lub kierunku połączenia oraz wg. podanego ciągu znaków
        • Zakładka Telefon - okno z klawiaturą numeryczną, które pozwala na wybranie numeru i wykonanie połączenia za pomocą myszy komputerowej.
        • Zakładka Książka - po lewej stronie okna widoczny jest panel Grupy, w którym znajduje się lista grup do jakich należą numery znajdujące się w książce telefonicznej. Użytkownik programu ConsoleCTI może dodawać, edytować i usuwać grupy. Jeżeli nie posiada on zdefiniowanych w centrali uprawnień do edycji książki publicznej wszelkie jego operacje na grupach będą dotyczyły jedynie prywatnej książki telefonicznej. W celu utworzenia nowej grupy należy zaznaczyć grupę wyższego rzędu, w której tworzona grupa ma się znaleźć i kliknąć w przycisk Dodaj. Wprowadzenie nazwy grupy i jej zatwierdzenie spowoduje dodanie nowej grupy w odpowiednim miejscu panelu po lewej stronie. W panelu po prawej stronie okna, zatytułowanym Książka, widoczne są poszczególne kontakty. Kontakty widoczne w tym panelu zależą od zaznaczenia dokonanego w panelu po lewej stronie. Wśród kontaktów znajdują się numery wewnętrzne centrali, numery z publicznej książki telefonicznej oraz numery wpisane przez danego użytkownika do prywatnej książki telefonicznej. Widoczne są wszystkie kontakty lub jedynie kontakty należące do określonej grupy.