Instrukcja obsługi WebCTI: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Panel zrealizowanych rozmów) |
m (→Panel zrealizowanych rozmów) |
||
Linia 57: | Linia 57: | ||
W następnym panelu znajduje się lista rozmów zrealizowanych z numerem, na który zalogowany jest WebCTI. Listę taką pokazano na poniższym rysunku: | W następnym panelu znajduje się lista rozmów zrealizowanych z numerem, na który zalogowany jest WebCTI. Listę taką pokazano na poniższym rysunku: | ||
<center>[[Plik:WebCTI_Last_call.PNG]]</center> | <center>[[Plik:WebCTI_Last_call.PNG]]</center> | ||
− | W kolumnie '''Typ''' widoczna jest niebieska lub zielona strzałka - [[Plik:WebCTI_Call_out.PNG]]lub [[Plik:WebCTI_Call_in.PNG]], oznaczająca połączenie wychodzące lub przychodzące. W kolumnie '''Data i czas''' znajduje się informacja o dacie i godzinie danego połączenia. W kolumnie '''Nazwa''' znajduje się opis numeru, jeżeli został on zdefiniowany w centrali. W ostatniej kolumnie znajduje się przycisk z numerem telefonu z jakiego lub na jaki zostało wykonane dane połączenie. Numer ten znajduje się na przycisku, którego działanie jest identyczne, jak opisano w rozdziale [[Instrukcja obsługi WebCTI#Panel połączeń nieodebranych|Panel połączeń nieodebranych]]. Podobnie jak w przypadku połączeń nieodebranych, również w tym przypadku możliwe jest kliknięcie w znajdujący się u dołu panela przycisk <u>więcej</u>, aby przejść do historii połączeń i obejrzeć wszystkie znajdujące się w centrali połączenia zestawione z numerem, na który zalogowany jest '''WebCTI'''. | + | W kolumnie '''Typ''' widoczna jest niebieska lub zielona strzałka - [[Plik:WebCTI_Call_out.PNG]]lub [[Plik:WebCTI_Call_in.PNG]], oznaczająca odpowiednio połączenie wychodzące lub przychodzące. W kolumnie '''Data i czas''' znajduje się informacja o dacie i godzinie danego połączenia. W kolumnie '''Nazwa''' znajduje się opis numeru, jeżeli został on zdefiniowany w centrali. W ostatniej kolumnie znajduje się przycisk z numerem telefonu z jakiego lub na jaki zostało wykonane dane połączenie. Numer ten znajduje się na przycisku, którego działanie jest identyczne, jak opisano w rozdziale [[Instrukcja obsługi WebCTI#Panel połączeń nieodebranych|Panel połączeń nieodebranych]]. Podobnie jak w przypadku połączeń nieodebranych, również w tym przypadku możliwe jest kliknięcie w znajdujący się u dołu panela przycisk <u>więcej</u>, aby przejść do historii połączeń i obejrzeć wszystkie znajdujące się w centrali połączenia zestawione z numerem, na który zalogowany jest '''WebCTI'''. |
== Panel wiadomości głosowych == | == Panel wiadomości głosowych == |
Wersja z 08:20, 30 paź 2012
Spis treści
Wstęp
Serwery telekomunikacyjne Slican serii IPM-032 i IPL-256 umożliwiają korzystanie z aplikacji WebCTI.
|
Aplikacja ta jest dostępna z przeglądarki internetowej zainstalowanej na komputerze stacjonarnym lub przenośnym tablecie (wykaz przeglądarek możliwych do użycia na komputerze stacjonarnym, wraz z ich wersjami znajduje się poniżej):
- Mozilla Firefox, wersja 4 lub nowsza
- Safari, wersja 4 lub nowsza
- Opera, wersja 9.80 lub nowsza
- Chrome, wersja 16 lub nowsza
- Micosoft Internet Explorer, wersja 8 lub nowsza
Dla starszych wersji tych przeglądarek mogą występować błędy. W przypadku korzystania z wersji mobilnej WebCTI zaleca się używanie najnowszej dostępnej wersji przeglądarki. Połączenie z aplikacją WebCTI następuje poprzez wpisanie w pasku adresu przeglądarki internetowej adresu IP interface'u LAN centrali. Możliwe jest również wprowadzenie w pasku adresu przeglądarki adresu IP interface'u WAN, pod warunkiem udostępnienia protokołów interface'u LAN na interface WAN (zaznaczenie pola EnPtl w arkuszu Sieć/Interfejsy WAN).
Uruchomienie
Po wprowadzeniu w pasku przeglądarki odpowiedniego adresu IP na ekranie pojawi się poniższe okno:
W odpowiednich polach należy wprowadzić numer wewnętrzny abonenta oraz hasło ustawione dla tego abonenta w programie ConfigMAN. Hasło to jest wprowadzane przez administratora systemu w polu Pss, w arkuszu Abonenci/Ustawienia CTI. Przy pierwszym logowaniu system zażąda zmiany tego hasła, tak aby było ono całkowicie poufne - również dla administratora (w polu Pss będzie ono widoczne w postaci gwiazdek). Jeżeli hasło logowania nie zostanie wprowadzone, to użytkownik nie ma możliwości korzystania z WebCTI. Jak widać na powyższym ekranie użytkownik ma zawsze możliwość pomocy w przypadku zapomnienia hasła. Jeżeli użytkownik poprosi o taką pomoc, system wyśle mu to hasło korzystając z adresu mailowego abonenta podanego w polu Email, w arkuszu Abonenci/Ustawienia CTI. Ponadto możliwe jest przełączenie z wersji pełnej na mobilną i na odwrót.
|
Okno główne
Po wprowadzeniu prawidłowego numeru wewnętrznego, odpowiadającego mu hasła i naciśnięciu przycisku OK, nastąpi przeniesienie do kolejnego, widocznego poniżej ekranu:
Powyższy ekran zawiera pięć odrębnych paneli związanych z ruchem telefonicznym wychodzącym z i przychodzącym na numer danego abonenta.
Panel wyszukiwania i dzwonienia
Pierwszy z tych paneli, przedstawiony na poniższym rysunku umożliwia wyszukanie dowolnego telefonu w bazie kontaktów zgromadzonej w centrali telefonicznej, w książce publicznej (jeżeli użytkownik posiada uprawnienia dostępu do tej książki) oraz prywatnej danego abonenta.
W panelu tym możliwe jest również wybranie wybranie dowolnego numeru. Po naciśnięciu przycisku Zadzwoń następuje wybranie wpisanego wcześniej numeru, zgodnie z regułami zdefiniowanymi w centrali programem ConfigMAN. Połączenie jest zestawiane pomiędzy wybranym numerem oraz numerem telefonu, do którego zalogowany jest WebCTI.
Panel połączeń nieodebranych
W kolejnym panelu znajduje się lista telefonów nieodebranych przez dany numer wewnętrzny:
Na liście tej widoczne są połączenia (maksymalnie 5) skierowane na dany numer, które nie zostały odebrane, z podaniem daty i godziny połączenia. W kolumnie Typ widoczna jest czerwona strzałka - - z ewentualną liczbą na czerwonym tle, jeżeli nieodebranych połączeń z tego samego numeru było więcej niż jedno. W kolumnie Data i czas znajduje się informacja o dacie i godzinie nieodebranego połączenia. Jeżeli połączeń z tego samego numeru było więcej niż jedno, pokazana tu data i godzina dotyczą ostatniego z tych połączeń. W kolumnie Nazwa znajduje się opis dzwoniącego numeru, jeżeli został on zdefiniowany w centrali. W ostatniej kolumnie znajduje się przycisk z numerem telefonu z jakiego zostało wykonane połączenie. Kliknięcie w ten przycisk spowoduje wyświetlenie na ekranie poniższego okna:
W powyższym oknie abonent może podjąć decyzję, jakie połączenie ma zostać zestawione. Wybranie opcji Wewnętrzny spowoduje zestawienie połączenia pomiędzy wybranym numerem i numerem wewnętrznym, na jaki zalogowany jest WebCTI. Natomiast wybranie opcji MobilePhone spowoduje następujące działanie centrali:
- centrala w pierwszej kolejności zadzwoni na numer zdefiniowany jako MobilePhone dla numeru wewnętrznego na jaki zalogowany jest WebCTI.
- po odebraniu połączenia centrala automatycznie zadzwoni na numer wybrany w WebCTI.
Abonent może uniknąć pojawiania się powyższego okna poprzez zapamiętanie dokonanego wyboru. Od tego momentu powyższe okno nie będzie się ukazywać przy próbie oddzwonienia i oddzwanianie będzie następowało w wybrany sposób. Ponowne pojawianie się tego okna, a tym samym możliwość zmiany sposobu oddzwaniania, można wymusić poprzez odpowiednie zmiany w rozdziale Ustawienia-Aplikacja. Jak wspomniano powyżej w panelu wyświetlane jest maksymalnie 5 połączeń. Jeżeli abonent chciałby zobaczyć wszystkie nieodebrane połączenia może to zrobić klikając w napis więcej, znajdujący się u dołu omawianego panela.
Panel zrealizowanych rozmów
W następnym panelu znajduje się lista rozmów zrealizowanych z numerem, na który zalogowany jest WebCTI. Listę taką pokazano na poniższym rysunku:
W kolumnie Typ widoczna jest niebieska lub zielona strzałka - lub , oznaczająca odpowiednio połączenie wychodzące lub przychodzące. W kolumnie Data i czas znajduje się informacja o dacie i godzinie danego połączenia. W kolumnie Nazwa znajduje się opis numeru, jeżeli został on zdefiniowany w centrali. W ostatniej kolumnie znajduje się przycisk z numerem telefonu z jakiego lub na jaki zostało wykonane dane połączenie. Numer ten znajduje się na przycisku, którego działanie jest identyczne, jak opisano w rozdziale Panel połączeń nieodebranych. Podobnie jak w przypadku połączeń nieodebranych, również w tym przypadku możliwe jest kliknięcie w znajdujący się u dołu panela przycisk więcej, aby przejść do historii połączeń i obejrzeć wszystkie znajdujące się w centrali połączenia zestawione z numerem, na który zalogowany jest WebCTI.
Panel wiadomości głosowych
Kolejny panel zawiera listę (maksymalnie 5) połączeń na pocztę głosową. Widok tego panela przedstawia poniższy rysunek:
W kolumnie Typ widoczna jest czerwona strzałka - , symbolizująca połączenie, które nie doszło do skutku. W kolumnie Data i czas znajduje się informacja o dacie i godzinie połączenia na pocztę głosową. W kolumnie Nazwa znajduje się opis dzwoniącego numeru, jeżeli został on zdefiniowany w centrali. W ostatniej kolumnie Odsłuchaj znajduje się przycisk, którego kliknięcie umożliwia zadzwonienie na numer poczty głosowej i odsłuchanie pozostawionej wiadomości. Kliknięcie w znajdujący się u dołu panela przycisk więcej, spowoduje pokazanie wszystkich połączeń na pocztę głosową.
Panel podsumowań
Ostatni wreszcie panel widoczny w oknie głównym programu WebCTI zawiera informacje o usługach uruchomionych dla danego numeru, wersji języka GUI programu WebCTI oraz kosztach połączeń wygenerowanych z danego numeru. Wygląd tego panelu prezentuje poniższy rysunek:
W pierwszym wierszu prezentowanego panela znajduje się informacja o usługach aktywnych dla danego numeru wewnętrznego. Każda z widocznych tutaj usług to link do odpowiedniej zakładki opisanej w rozdziale Ustawienia. W tym miejscu można wyłączyć aktywną usługę, zmodyfikować ją lub włączyć inną, aktualnie nieaktywną. W drugim wierszu znajduje się informacja o języku interface'u GUI użytym w WebCTI. Zmiana dokonana w tym miejscu powoduje zmianę również na wszystkich terminalach podłączonych do centrali (np.CTS-202) - o ile informacja o języku terminala jest przechowywana w centrali. Ostatni wiersz panela zawiera informacje o kosztach połączeń zrealizowanych przez abonenta. Koszty te wyliczane są według ustawień dokonanych w centrali. Widoczne tutaj koszty połączeń stanowią link, którego kliknięcie powoduje przejście do ekranu opisanego w rozdziale Koszty.
Historia
Po wybraniu zakładki Historia na ekranie pojawia się lista wszystkich połączeń jakie zostały wykonane do i z numeru wewnętrznego na jaki zalogowany jest WebCTI. Przykład ona historii połączeń dla numeru 1011. Test WebCTI przedstawiono poniżej:
W kolumnie Typ pojawia się jedna z trzech następujących ikonek:
Znaczenie powyższych ikonek jest identyczne jak omówione w rozdziałach Panel połączeń nieodebranych i Panel zrealizowanych rozmów. Kolejne kolumny to Data i czas , Nazwa oraz Numer - ich znaczenie jest identyczne jak opisane w rozdziałach Panel połączeń nieodebranych i Panel zrealizowanych rozmów. W kolumnie Czas trwania prezentowany jest czas trwania połączeniaq, jeżeli doszło ono do skutku. Wyjątkiem jest tutaj połączenie wykonane z danego numeru na numer poczty głosowej celem odsłuchania pozostawionych tam wiadomości. Czas trwania takiego połączenia nie jest rejestrowany. Na powyższym rysunku ostatni z prezentowanych wierszy, przedstawia połączenie na numer 1000
Książka
Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawi się następujące okno:
Koszty
Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawi się następujące okno:
Ustawienia
Ustawienia-Usługi
Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawi się następujące okno:
Korzystając z pól znajdujących się w tym oknie możliwa jest aktywacja następujących usług:
- blokada telefonu
- przywołanie konta
- ustawienie budzenia (włącznie z określeniem jego czasu)
Ustawienia-Przekierowania
Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawi się poniższe okno:
W pierwszym panelu możliwe jest włączenie usługi MobilePhone i przekierowanie na MobilePhone gdy rozmowa nie została odebrana lub gdy na telefonie włączona jest usługa DND. W panelu tym widoczny jest także numer telefonu użytego jako MobilePhone.
|
Jeżeli numer telefonu MobilePhone nie został zdefiniowany w programie ConfigMAN, omawiany panel przybiera następujący wygląd:
W kolejnym panelu użytkownik może zdefiniować i uaktywnić przekierowanie, jeżeli jest ono niezbędne. Następny panel umożliwia włączenie usługi DND, ostatni wreszcie panel umożliwia skonfigurowanie usługi "Jestem tam" dla danego numeru wewnętrznego.
Ustawienia-Abonent
Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawi się poniższe okno:
W panelu ustawień abonenta widoczny jest numer wewnętrzny oraz komentarz abonenta, na którego zalogowany jest program WebCTI - dane te mogą być ustawiane jedynie w programie ConfigMAN - w tym miejscu powyższe informacje są jedynie wyświetlane. Ponadto panel ten zawiera dwa edytowalne pola, umożliwiające wprowadzenie dowolnego opisu abonenta oraz jego adresu mailowego - na adres ten centrala wyśle hasło do aplikacji WebCTI, jeżeli użytkownik tego zażąda (patrz rozdział dotyczący uruchomienia programu).
Ustawienia-Aplikacja
Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawi się poniższe okno:
W oknie tym można ustawić nastepujące opcje:
- Język aplikacji. Możliwe są następujące opcje:
- Polski
- Angielski
- Niemiecki - w obecnej wersji funkcjonalność ta nie jest zrealizowana; po wybraniu tej opcji ustawiony zostanie język angielski.
- Wersja uruchamianej na danym urządzeniu aplikacji. Możliwe są następujące opcje:
- Automatyczna - przy wyborze tej wersji uruchamiana jest wersja odpowiednia do informacji przesłanych przez przeglądarkę.
- Pełna - jest to wersja uruchamiana na komputerach klasy PC (oferuje ona wszystkie funkcjonalności aplikacji WebCTI).
- Mobilna - jest to wersja uruchamiana na smartfonach (w wersji tej nie jest możliwa edycja danych, brak jest też pewnej ilości usług).
Pobieranie Slican PhoneCTI
Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawi się poniższe okno:
Administracja
Administracja - O centrali
Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawi się poniższe okno:
W oknie tym widoczne są informacje dotyczące centrali w jakiej znajduje się abonent zalogowany do aplikacji WebCTI. Danych widocznych w tym oknie nie można edytować, służą one wyłącznie celom informacyjnym.
Administracja - Plik instalacji
Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawi się poniższe okno:
Jeżeli w centrali zainstalowany został nośnik danych to w oknie tym możemy wybrać plik instalacyjny programu Slican PhoneCTI i przesłać go do centrali. Jeżeli plik taki zostanie przesłany, to w dolnym panelu widoczna jest jego nazwa. Najechanie wskaźnikiem myszki na wiersz zawierający tę nazwę, spowoduje pojawienie się widocznego poniżej przycisku usuwania tego pliku z centrali.
Po naciśnięciu powyższego przycisku i potwierdzeniu chęci usunięcia, plik zostanie usunięty z centrali. Jeżeli w centrali znajduje się już plik instalacyjny, to wysłanie następnego pliku spowoduje zastąpienie istniejącego.
Administracja - Klient SMTP
Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawi się poniższe okno:
W oknie tym możemy wybrać, aby do wysyłania maili z przypomnieniem o haśle do programu WebCTI, jako serwer SMTP, używany był serwer zarządzany przez firmę Slican lub dowolny inny serwer - w tym drugim przypadku konieczne jest zdefiniowanie parametrów tego serwera. W dolnym panelu możliwe jest zdefiniowanie adresu e-mail na jaki zostanie wysłany mail testowy, sprawdzający poprawność ustawienia parametrów serwera SMTP.
Administracja - Książka Publiczna
Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawi się poniższe okno:
W oknie tym możliwe jest dodawanie grup w publicznej książce telefonicznej - działy zawierające numery wewnętrzne są definiowane w programie ConfigMAN i nie mogą być tutaj zmieniane.
Administracja - Działy
Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawi się poniższe okno:
Administracja - Pracownicy
Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawi się poniższe okno: