Instrukcja obsługi ConsoleCTI ustawienia programu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
 
(Nie pokazano 9 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 
== Ustawienia ==
 
== Ustawienia ==
 
Po wybraniu opcji ''Ustawienia'' z menu '''Program''' na ekranie pojawi się okno z kilkoma zakładkami, służące do ustawienia szeregu opcji programu. Poszczególne zakładki zostały opisane w kolejnych paragrafach.
 
Po wybraniu opcji ''Ustawienia'' z menu '''Program''' na ekranie pojawi się okno z kilkoma zakładkami, służące do ustawienia szeregu opcji programu. Poszczególne zakładki zostały opisane w kolejnych paragrafach.
 +
<br>
 +
<br>
 +
<br>
  
 
=== Ustawienia - Połączenie ===
 
=== Ustawienia - Połączenie ===
Po wybraniu zakładki ''Połączenie'' na ekranie widoczne jest następujące okno:
+
----
<center>[[Plik:ConsoleCTI - ustawienia Połączenie.png]]</center>
+
Po wybraniu zakładki '''''Połączenie''''' na ekranie widoczne jest następujące okno:
Widoczne na rysunku pola służą do wprowadzenia danych niezbędnych przy nawiązaniu połączenia z centralą. Do pierwszego z tych pól wprowadzamy numer wewnętrzny telefonu, z którym sprzężony będzie program ConsoleCTI. Kolejne pole powinno zawierać hasło zdefiniowane dla telefonu o numerze wewnętrznym podanym w poprzednim polu (hasło to może zawierać od 4 do 16 znaków, z wyłączeniem znaków ";" i "~"). Hasło powinno zostać wprowadzone przez administratora w programie ConfigMAN (arkusz '''Abonenci/Ustawienia CTI'''). Podczas pierwszego logowania programu ConsoleCTI do centrali, program wymusi zmianę tego hasła. Zmianę taką można także dokonać w dowolnym momencie klikając link ''Zmień hasło'', znajdujący się poniżej pola zawierającego hasło. Po kliknięciu w ten link na ekranie pojawi się następujące okno:<br>
+
<center>[[Plik:ConsoleCTI - ustawienia Połączenie.png|450px]]</center>
<center>[[Plik:ConsoleCTI - zmiana hasła.png]]</center><br>
+
<br>
W oknie tym należy wprowadzić stare hasło oraz dwukrotnie nowe. Jeżeli wszystkie dane zostaną wprowadzone poprawnie, hasło zostanie zmienione i wprowadzone do centrali. Z tego też względu administrator centrali nie zna haseł poszczególnych użytkowników. Wprowadzone hasło może zostać zapamiętane w programie, poprzez zaznaczenie okienka znajdującego się po prawej stronie pola zawierającego hasło. Jeżeli pole to nie zostanie zaznaczone, program będzie pytał o hasło przy każdej próbie logowania. Kolejne pole występujące w ramach ustawień logowania przeznaczone jest do wprowadzenia adresu IP centrali. Adres ten może zostać wpisany ręcznie lub wprowadzony automatycznie po przyciśnięciu przycisku "Znajdź serwer" i wybraniu odpowiedniej centrali z listy central widocznych w sieci. Naciśnięcie klawisza "Połącz" po poprawnym wypełnieniu wszystkich wymienionych pól spowoduje połączenie programu z centralą telefoniczną i synchronizację książki telefonicznej oraz pozostałych danych związanych z podanym numerem wewnętrznym. Po pomyślnym połączeniu z centralą, w dolnej części okna pojawi się napis:
+
 
 +
Widoczne na rysunku pola służą do wprowadzenia danych niezbędnych przy nawiązaniu połączenia z centralą. Do pierwszego z tych pól wprowadzamy numer wewnętrzny telefonu, z którym sprzężony będzie program ConsoleCTI. Kolejne pole powinno zawierać hasło zdefiniowane dla telefonu o numerze wewnętrznym podanym w poprzednim polu (hasło to może zawierać od 4 do 16 znaków, z wyłączeniem znaków ";" i "~"). Hasło powinno zostać wprowadzone przez administratora w programie ConfigMAN (arkusz '''Abonenci/Ustawienia CTI'''). Podczas pierwszego logowania programu ConsoleCTI do centrali, program wymusi zmianę hasła. Zmianę taką można także dokonać w dowolnym momencie klikając link ''Zmień hasło''. Po kliknięciu w ten link na ekranie pojawi się następujące okno:<br>
 +
<center>[[Plik:ConsoleCTI - zmiana hasła.png|250px]]</center>
 +
<br>
 +
 
 +
W oknie tym należy wprowadzić stare hasło oraz dwukrotnie nowe. Jeżeli wszystkie dane zostaną wprowadzone poprawnie, hasło zostanie zmienione i wprowadzone do centrali. Z tego też względu administrator centrali nie zna haseł poszczególnych użytkowników. Wprowadzone hasło może zostać zapamiętane w programie, poprzez zaznaczenie okienka znajdującego się po prawej stronie pola zawierającego hasło. Jeżeli pole to nie zostanie zaznaczone, program będzie pytał o hasło przy każdej próbie logowania. Kolejne pole występujące w ramach ustawień logowania przeznaczone jest do wprowadzenia adresu IP centrali. Adres ten może zostać wpisany ręcznie lub wprowadzony automatycznie po przyciśnięciu przycisku "Znajdź serwer" i wybraniu odpowiedniej centrali z listy central widocznych w sieci. Naciśnięcie klawisza "Połącz" po poprawnym wypełnieniu wszystkich wymienionych pól spowoduje połączenie programu z centralą telefoniczną i synchronizację książki telefonicznej oraz pozostałych danych związanych z podanym numerem wewnętrznym.<br>
 +
Po pomyślnym połączeniu z centralą, w dolnej części okna pojawi się napis:
 
<center>[[Plik:PhoneCTI Udane połączenie.PNG]]</center>
 
<center>[[Plik:PhoneCTI Udane połączenie.PNG]]</center>
Jeżeli wprowadzone dane są błędne w dolnej części okna pojawi się napis:
+
<br>
 +
W przypadku wprowadzenia błędnych danych:
 
<center>[[Plik:PhoneCTI Nieudane połączenie.PNG]]</center>
 
<center>[[Plik:PhoneCTI Nieudane połączenie.PNG]]</center>
Jednocześnie link ''Zmień hasło'' zmienia się na ''Przypomnij hasło'', a po jego kliknięciu następuje otwarcie odpowiedniej strony aplikacji ''WebCTI'', gdzie możliwe jest wysłanie na podany adres mailowy wiadomości z hasłem.
+
<br>
 +
Jednocześnie link '''''Zmień hasło''''' zmienia się na '''''Przypomnij hasło''''', a po jego kliknięciu następuje otwarcie odpowiedniej strony aplikacji '''''WebCTI''''', gdzie możliwe jest wysłanie na podany adres mailowy wiadomości z hasłem.
 +
<br>
 +
<br>
 +
<br>
 +
 
 +
=== Ustawienia - Książka telefoniczna ===
 +
----
 +
<center>[[Plik:ConsoleCTI - Książka.png|450px]]</center>
 +
<br>
 +
 
 +
Zakładka pozwalająca na wybór książki telefonicznej dostępnej w centrali, z której będziemy korzystać w aplikacji ConsoleCTI
 +
<br>
 +
<br>
 +
<br>
  
=== Ustawienia - Ogólne ===
+
===Ustawienia - Ogólne===
<center>[[Plik:ConsoleCTI - ogólne.png]]</center>
+
----
W oknie tym istnieje możliwość ustawienia szeregu parametrów decydujących o sposobie działania programu. Definiują one sposób uruchamiania aplikacji, jej zachowania i pokazywania w niej określonych danych.  W jednym z pól użytkownik ma możliwość ustalenia czasu po jakim aplikacja przejdzie w stan 'Zaraz wracam' jeżeli w aplikacji nie wykonano żadnej akcji przez określony czas. Istnieje również możliwość zmiany wielkości wyświetlanych paneli.
+
<center>[[Plik:ConsoleCTI - ogólne.png|450px]]</center>
 +
<br>
 +
W oknie tym istnieje możliwość ustawienia szeregu parametrów decydujących o sposobie działania programu. Definiują one zachowanie i sposób prezentacji określonych danych w aplikacji:
 +
* wybór języka (polski, angielski)
 +
* sposób uruchamiania
 +
* wyświetlanie dodatkowych informacji podczas startu systemu
 +
* zmianę wielkości lewego panelu oraz wyświetlanych w nim ikon
 +
* zmianę rozmiaru ikon z zakładki '''''Kontakty''''' prawego panelu
 +
<br>
 +
<br>
 +
<br>
  
 
=== Ustawienia - WebCTI ===
 
=== Ustawienia - WebCTI ===
<center>[[Plik:ConsoleCTI - WebCTI.png]]</center>
+
----
W oknie tym określamy numer portu logowania do usługi WebCTI - wykorzystywanej podczas odsłuchu nagrań zachowanych w centrali. Ustawienie to jest wykorzystywane jedynie w przypadku połączeń zdalnych (spoza sieci lokalnej). Ponadto w tej zakładce znajduje się link '' Przejdź do WebCTI'', którego kliknięcie przenosi nas do aplikacji WebCTI znajdującej się w centrali.
+
<center>[[Plik:ConsoleCTI - WebCTI.png|450px]]</center>
 +
<br>
 +
W tej zakładce określamy numer portu logowania do usługi [http://pubwiki.slican.pl/index.php/Instrukcja_obs%C5%82ugi_WebCTI  WebCTI] - wykorzystywanej między innymi do podglądu historii połączeń, edycji książki telefonicznej, zarządzania niektórymi usługami w centrali oraz odsłuchu zapisanych nagrań. Ustawienie to można zmieniać w przypadku połączeń spoza sieci lokalnej (w których wykorzystuje się przekierowanie portów na ruterze). Link '''''Przejdź do WebCTI''''' uruchamia w domyślnej przeglądarce aplikację zaimplementowaną w centrali.
 +
<br>
 +
<br>
 +
<br>
  
 
=== Ustawienia - Rozmowy ===
 
=== Ustawienia - Rozmowy ===
<center>[[Plik:ConsoleCTI - Rozmowy.png]]</center>
+
----
W oknie tym możemy zdefiniować sposób prezentacji w połączeniach wychodzących. Użytkownik ma możliwość wyboru między numerem własnego telefonu a numerem jednej z zaprogramowanych linii. Zezwalanie stronom na otwieranie specjalnych typów linków typu callto
+
<center>[[Plik:ConsoleCTI - Rozmowy.png|450px]]</center>
 +
<br>
 +
Dostępne opcje:
 +
* pole '''''Linia wychodząca''''' - określa jakim numerem będzie prezentował się użytkownik w połączeniach wychodzących realizowanych przy pomocy aplikacji. Istnieje możliwość wyboru między numerem własnego telefonu lub numerem jednej z '''''linii''''' do których jest zalogowany.
 +
* znacznik włączający dodatkową ikonę w '''''Polu linii''''', za pomocą której możliwy jest podgląd stanu numeru użytkownika ConsoleCTI
 +
* znacznik pozwalający stronom www na otwieranie specjalnych typów linków typu callto
 +
* pole wyboru sposobu przekazywania połączeń:
 +
** z awizowaniem - przekazanie połączenia wymaga poinformowania rozmówcy o nowej rozmowie
 +
** bez awizowania - po zainicjowaniu przełączenia można odłożyć mikrotelefon
 +
** z połączeniem trójstronnym - każde przekazanie powoduje zestawienia trójstronnego, w którym wszystkie osoby się słyszą
  
== Książka telefoniczna ==
 
Poniższy rysunek prezentuje okno książki telefonicznej, ukazujące się po wybraniu opcji '''Książka''' z menu '''''Kontakty'''''.
 
<center>[[Plik:ConsoleCTI - Książka telefoniczna.png.PNG]]</center>
 
Po lewej stronie powyższego okna widoczny jest panel ''Grupy'', w którym znajduje się lista grup do jakich należą numery znajdujące się w książce telefonicznej oraz ich struktura. Użytkownik programu PhoneCTI może dodawać, edytować i usuwać grupy, jednakże jeżeli nie posiada on zdefiniowanych w centrali uprawnień do edycji publicznej książki telefonicznej wszelkie jego operacje na grupach będą dotyczyły jedynie prywatnej książki telefonicznej. W celu utworzenia nowej grupy należy zaznaczyć grupę wyższego rzędu, w której tworzona grupa ma się znaleźć i kliknąć w przycisk ''Dodaj''. Na ekranie pojawi się poniższe okno:
 
<center>[[Plik:ConsoleCTI_Nowa_Grupa.PNG]]</center>
 
Wprowadzenie nazwy grupy i jej zatwierdzenie spowoduje dodanie nowej grupy w odpowiednim miejscu panelu po lewej stronie. Zaznaczenie grupy i wybranie jej edycji powoduje pojawienie się na ekranie poniższego okna:
 
<center>[[Plik:ConsoleCTI_Edycja_Grupy.PNG]]</center>
 
W oknie tym możemy zmienić nazwę utworzonej wcześniej grupy. W podobny sposób zaznaczenie danej grupy i wybranie jej usunięcia spowoduje pojawienie się następującego okna:
 
<center>[[Plik:ConsoleCTI_Usuń_Grupę.PNG]]</center>
 
Po potwierdzeniu wskazana grupa zostanie usunięta. W panelu po prawej stronie okna, zatytułowanym ''Książka'', widoczne są poszczególne kontakty. Kontakty widoczne w tym panelu zależą od zaznaczenia dokonanego w panelu po lewej stronie. Wśród kontaktów znajdują się numery wewnętrzne centrali, numery z publicznej książki telefonicznej oraz numery wpisane przez danego użytkownika do prywatnej książki telefonicznej. Widoczne są wszystkie kontakty lub jedynie kontakty należące do określonej grupy. Kliknięcie w przycisk ''Dodaj'' spowoduje pojawienie się na ekranie poniższego okna:
 
<center>[[Plik:ConsoleCTI_Nowy_Kontakt.PNG]]</center>
 
W oknie tym należy wprowadzić nazwę kontaktu, ponadto dla każdego kontaktu możliwe jest wprowadzenie wielu numerów telefonów, opatrując każdy z tych numerów odpowiednim komentarzem. Błędnie wprowadzone numery można usuwać. Ponadto możliwe jest przydzielenie kontaktu do grupy - w omawianym przykładzie nie ma możliwości dodania kontaktu do grupy oznaczonej ikonką [[Plik:PhoneCTI_Rączka.PNG]], oznaczającą przynależność danej grupy do publicznej książki telefonicznej. Występuje to w sytuacji, gdy użytkownik programu ConsoleCTI nie ma uprawnień do edytowania publicznej książki telefonicznej.
 
 
[[Instrukcja_obsługi_ConsoleCTI |Powrót]]
 
[[Instrukcja_obsługi_ConsoleCTI |Powrót]]

Aktualna wersja na dzień 14:52, 27 sty 2014

Ustawienia

Po wybraniu opcji Ustawienia z menu Program na ekranie pojawi się okno z kilkoma zakładkami, służące do ustawienia szeregu opcji programu. Poszczególne zakładki zostały opisane w kolejnych paragrafach.


Ustawienia - Połączenie


Po wybraniu zakładki Połączenie na ekranie widoczne jest następujące okno:

ConsoleCTI - ustawienia Połączenie.png


Widoczne na rysunku pola służą do wprowadzenia danych niezbędnych przy nawiązaniu połączenia z centralą. Do pierwszego z tych pól wprowadzamy numer wewnętrzny telefonu, z którym sprzężony będzie program ConsoleCTI. Kolejne pole powinno zawierać hasło zdefiniowane dla telefonu o numerze wewnętrznym podanym w poprzednim polu (hasło to może zawierać od 4 do 16 znaków, z wyłączeniem znaków ";" i "~"). Hasło powinno zostać wprowadzone przez administratora w programie ConfigMAN (arkusz Abonenci/Ustawienia CTI). Podczas pierwszego logowania programu ConsoleCTI do centrali, program wymusi zmianę hasła. Zmianę taką można także dokonać w dowolnym momencie klikając link Zmień hasło. Po kliknięciu w ten link na ekranie pojawi się następujące okno:

ConsoleCTI - zmiana hasła.png


W oknie tym należy wprowadzić stare hasło oraz dwukrotnie nowe. Jeżeli wszystkie dane zostaną wprowadzone poprawnie, hasło zostanie zmienione i wprowadzone do centrali. Z tego też względu administrator centrali nie zna haseł poszczególnych użytkowników. Wprowadzone hasło może zostać zapamiętane w programie, poprzez zaznaczenie okienka znajdującego się po prawej stronie pola zawierającego hasło. Jeżeli pole to nie zostanie zaznaczone, program będzie pytał o hasło przy każdej próbie logowania. Kolejne pole występujące w ramach ustawień logowania przeznaczone jest do wprowadzenia adresu IP centrali. Adres ten może zostać wpisany ręcznie lub wprowadzony automatycznie po przyciśnięciu przycisku "Znajdź serwer" i wybraniu odpowiedniej centrali z listy central widocznych w sieci. Naciśnięcie klawisza "Połącz" po poprawnym wypełnieniu wszystkich wymienionych pól spowoduje połączenie programu z centralą telefoniczną i synchronizację książki telefonicznej oraz pozostałych danych związanych z podanym numerem wewnętrznym.
Po pomyślnym połączeniu z centralą, w dolnej części okna pojawi się napis:

PhoneCTI Udane połączenie.PNG


W przypadku wprowadzenia błędnych danych:

PhoneCTI Nieudane połączenie.PNG


Jednocześnie link Zmień hasło zmienia się na Przypomnij hasło, a po jego kliknięciu następuje otwarcie odpowiedniej strony aplikacji WebCTI, gdzie możliwe jest wysłanie na podany adres mailowy wiadomości z hasłem.


Ustawienia - Książka telefoniczna


ConsoleCTI - Książka.png


Zakładka pozwalająca na wybór książki telefonicznej dostępnej w centrali, z której będziemy korzystać w aplikacji ConsoleCTI


Ustawienia - Ogólne


ConsoleCTI - ogólne.png


W oknie tym istnieje możliwość ustawienia szeregu parametrów decydujących o sposobie działania programu. Definiują one zachowanie i sposób prezentacji określonych danych w aplikacji:

  • wybór języka (polski, angielski)
  • sposób uruchamiania
  • wyświetlanie dodatkowych informacji podczas startu systemu
  • zmianę wielkości lewego panelu oraz wyświetlanych w nim ikon
  • zmianę rozmiaru ikon z zakładki Kontakty prawego panelu




Ustawienia - WebCTI


ConsoleCTI - WebCTI.png


W tej zakładce określamy numer portu logowania do usługi WebCTI - wykorzystywanej między innymi do podglądu historii połączeń, edycji książki telefonicznej, zarządzania niektórymi usługami w centrali oraz odsłuchu zapisanych nagrań. Ustawienie to można zmieniać w przypadku połączeń spoza sieci lokalnej (w których wykorzystuje się przekierowanie portów na ruterze). Link Przejdź do WebCTI uruchamia w domyślnej przeglądarce aplikację zaimplementowaną w centrali.


Ustawienia - Rozmowy


ConsoleCTI - Rozmowy.png


Dostępne opcje:

  • pole Linia wychodząca - określa jakim numerem będzie prezentował się użytkownik w połączeniach wychodzących realizowanych przy pomocy aplikacji. Istnieje możliwość wyboru między numerem własnego telefonu lub numerem jednej z linii do których jest zalogowany.
  • znacznik włączający dodatkową ikonę w Polu linii, za pomocą której możliwy jest podgląd stanu numeru użytkownika ConsoleCTI
  • znacznik pozwalający stronom www na otwieranie specjalnych typów linków typu callto
  • pole wyboru sposobu przekazywania połączeń:
    • z awizowaniem - przekazanie połączenia wymaga poinformowania rozmówcy o nowej rozmowie
    • bez awizowania - po zainicjowaniu przełączenia można odłożyć mikrotelefon
    • z połączeniem trójstronnym - każde przekazanie powoduje zestawienia trójstronnego, w którym wszystkie osoby się słyszą

Powrót