MAB-1101 informacje

Z Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

MAB-1101 - pełna nazwa Multi Audio Box jest urządzeniem, które ma za zadanie zapewnienie współpracy centrali telefonicznej z zewnętrznymi źródłami dźwięku, instalacją nagłaśniającą czy też nagrywaniem rozmów z aplikacji CTI. Dla funkcji MIC posiada wbudowany mikrofon pojemnościowy o dużej czułości. W razie potrzeby można jego czułość zwiększyć ustawiając opcję Boost. Układ nie wymaga zasilania zewnętrznego, wystarczy prąd który może czerpać z linii telefonicznej do której jest podłączone.


MAB-1101 współpracuje z centralami korzystając z ich wewnętrznych portów analogowych:

  • serii IPx (IPL-256, IPM-032, IPU-14, IPS-08)
  • MAC 6400
  • CCT 1668
  • CXS 0424
  • NCT 1248
  • CCA 2720

Urządzenie może pracować w jednym z czterech trybów:

  • MIC
  • IN
  • OUT
  • REC


Konfiguracji urządzenia do działania w określonym trybie dokonuje się ustawiając odpowiednią kombinację zworek umieszczonych w środku. Urządzenie może pracować jednocześnie tylko w jednym z wymienionych trybów. Poniżej znajduje się opis działania i przykładowe zastosowania urządzenia.

MIC
Funkcja pozwalająca podsłuchiwanie pomieszczenia. Mikrofon wbudowany jest do środka MAB'a więc należy jedynie doprowadzić do niego linię telefoniczną. Praktycznie każdy z abonentów wewnętrznych może zadzwonić na taki numer i posłuchać co dzieje się w pomieszczeniu. Urządzenie znalazło zastosowanie w kościele aby księża wiedzieli kiedy należy zejść na mszę, jak i w fabryce stosującej środki chemiczne gdzie pracownik mógł podsłuchiwać czy pracująca maszyna już skończyła proces i można wejść do pomieszczenia. Typowa funkcja - Niania.
IN
Funkcja pozwala na ustawienie dowolnego źródła dźwięku (np. mp3 Player, radio) wyposażonego w wyjście słuchawkowe jako melodie na oczekiwaniu lub informacja odtwarzana klientowi.
OUT
Funkcja pozwala na podłączenie centrali telefonicznej do istniejącej instalacji nagłaśniającej. Korzystając z MAB'a w konfiguracji OUT możemy te dwa systemy ze sobą połączyć podpinając Audio In/Out do wejścia wzmacniacza nagłośnienia. Specyfiką działania jest to że po wybraniu numeru dostępu do nagłośnienia nie ma sygnału wołania lecz następuje natychmiastowe połączenie, a po ogłoszeniu komunikatu i rozłączeniu nie ma żadnych sygnałów akustycznych typu zajętość czy nieosiągalność. Nagłośnienie może wrócić do swoich normalnych funkcji np. odtwarzania muzyki. Na instalację nagłośnieniową może jednocześnie dodzwonić się jeden abonent. Rozwiązania takie mogą znaleźć zastosowanie np. w szkolnych radiowęzłach, szpitalnych systemach przywoławczych.
REC
Aplikacja Telefon CTI w wersji plus umożliwia nagrywanie rozmów. Aby to zrealizować należy wydzielić z linii telefonicznej sygnał akustyczny i podłączyć go do wejścia karty muzycznej komputera na którym rozmowy mają być rejestrowane. Urządzenie MAB jest przeźroczyste dla linii telefonicznej, a jednocześnie separuje galwanicznie wejście karty muzycznej komputera od linii telefonicznej.