Elementy instalacyjne

Z Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Elementy instalacyjne

Panele krosowe inaczej patch panel, panel rozdzielczy, krosownica - to pasywny element okablowania strukturalnego służący do organizacji miejsca w szafach teleinformatycznych w wersji RACK. Od strony czołowej posiada zespół 48 gniazd RJ-45 na metalowej listwie o szerokości 19 cali, do których podłącza się kable prowadzące od innych urządzeń lub sieci telefonicznej. Od strony wewnętrznej, w zależności od modelu - posiada gniazda RJ45 lub łączówki LSA. Terminacja (zarabianie) kabli na łączówkach LSA odbywa się za pomocą noży krosowniczych, które umieszczają w złączu jedną z żył skrętki. Patch panele przydają się najczęściej tam, gdzie w jednym miejscu zbiega się duża ilość kabli w topologii gwiazdy.

Półka mocowania kabli - element służący do organizacji miejsca w szafach teleinformatycznych w wersji RACK. Umożliwia porządkowanie, segregowanie i mocowanie kabli telefonicznych.

Zaślepka wolnych przestrzeni - element uzupełniający wolne przestrzenie między urządzeniami w szafie RACK

Rodzaje paneli krosowych

Panel krosowy PPS.48RJ/48LSA

PPS.48RJ/48LSA.1U-BK

Panel krosowy PPS-48RJ-48LSA.1U-BK.jpg
Panel krosowy 1U kat.3 - rozszywający 48 gniazd RJ45 (w każdym podłączona tylko środkowa para) na 48 par na łączówki LSA

PPS.48RJ/48LSA.1U-DG

Panel krosowy PPS.48RJ48LSA.1U-DG.jpg
Panel krosowy 1U kat.3 dla central NCP - rozszywający 48 gniazd RJ45 (w każdym podłączona tylko środkowa para) na 48 par na łączówki LSA

Przykładowe zastosowanie

 • od strony centrali - wyprowadzenie portów centrali (np: MAC ze złączami RJ-21 Amphenol, innego producenta, NCP) z łączówek LSA na złącza RJ-45 do szafy RACK 19"
 • od strony sieci - w szafie RACK 19" zakańczanie przewodów typu skrętka prowadzących bezpośrednio do telefonicznych gniazd abonenckich

Panele krosowe umożliwiają za pomocą kabli krosowych wygodne łączenie i sieci telefonicznej i portów centrali ze złączami RJ-45 lub dwóch odcinków sieci telefonicznej zakończonych na panelach krosowych

Panel krosowy PPS.48RJ/12RJ

PPS.48RJ/12RJ.1U-BK

Panel krosowy PPS-48RJ-12RJ.1U-BK.jpg
Panel krosowy 1U kat.3 - rozszywający 48 gniazd RJ45 (w każdym podłączona tylko środkowa para) na 12 gniazd RJ45 (podłączone 4 pary)

PPS.48RJ/12RJ.1U-DG

Panel krosowy PPS.48RJ12RJ.1U-DG.jpg
Panel krosowy 1U kat.3 dla central NCP - rozszywający 48 gniazd RJ45 (w każdym podłączona tylko środkowa para) na 12 gniazd RJ45 (podłączone 4 pary)

Przykładowe zastosowanie

 • podłączenie central wykorzystujących karty ze specjalnym systemem wyprowadzeń 4 portów z jednego gniazda RJ-45 (IPL, IPM, NCP - karty abonenckie portów analogowych i systemowych, karty hybrydowe abonentów analogowych i linii miejskich analogowych) z wykorzystaniem minimalnej liczby kabli UTP - 12 zamiast 48szt.

Panel krosowy PPS.48RJ/192LSA

PPS.48RJ/192LSA.1U-BK

Panel krosowy PPS-48RJ-192LSA.1U-BK.jpg
Uniwersalny panel krosowy 1U kat.3 - rozszywający 48 gniazd RJ45 (w każdym podłączone 4 pary) na 192 pary łączówki LSA


Przykładowe zastosowanie

 • zakończenie sieci telefonicznej na panelu krosowym LSA z wykorzystaniem wszystkich 4 par kabla UTP i wyprowadzenie jej na złączach RJ-45
 • wprowadzenie do sieci telefonicznej przez złącza RJ-45 sygnałów z 4 portów centrali w celu maksymalnego wykorzystania wszystkich par 4 kabli telekomunikacyjnych (w tym UTP) w sieci klienta. Pozwala na wykorzystanie minimalnej liczby kabli UTP - 12 zamiast 48 sztuk przy pełnej zajętości. Centrale IPL, IPM, NCP - posiadają karty abonenckie analogowe i systemowe oraz karty hybrydowe abonentów i linii miejskich analogowych ze specjalnym systemem wyprowadzeń 4 portów z jednego gniazda RJ-45.

PPS.48RJ/192LSA.1U-DG

Panel krosowy PPS.48RJ192LSA.1U-DG.jpg
Panel krosowy 1U kat.3 dla central NCP - pozwalający na podłączenie abonentów z 4 półek GW

Przykładowe zastosowanie

 • zakończenie sieci telefonicznej na panelu krosowym LSA i wyprowadzenie jej na 48 złączach RJ-45 (4 abonentów na porcie RJ-45)
 • wprowadzenie do sieci telefonicznej przez złącza RJ-45 sygnałów abonentów z 4 półek GW centrali NCP w celu maksymalnego wykorzystania zasobów panelu krosowego. Centrale NCP - posiadają karty abonenckie analogowe i systemowe ze specjalnym systemem wyprowadzeń 4 portów z jednego gniazda RJ-45. Pozwala to dla pojedynczej półki GW znacznie zredukować liczbę kabli na wprowadzenie wszystkich abonentów z GW do panelu krosowego z 48 na 12. Przy podłączeniu 4 półek GW wykorzystane zostają wszystkie złącza RJ-45 panelu krosowego i zostaną doprowadzone sygnały 192 abonentów na łączówki LSA.

Półka mocowania kabli CCS.1U

CCS.1U-BK

Półka mocowania kabli.jpg
Półka 1U 19" porządkująca przebiegi kablowe

CCS.1U-DG

Półka mocowania kabli CCS.1U-DG.jpg
Półka 1U 19" dla central NCP porządkująca przebiegi kablowe

Przykładowe zastosowanie

 • pozwala na wygodne układanie kabli pomiędzy urządzeniami w szafie RACK
 • umożliwia zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy urządzeniami w celu zapewnienia odpowiedniego obiegu chłodzenia
 • zapobiega wyrywaniu wtyków RJ przy większej ilości kabli

Wymiary patch paneli i półki mocowania kabli

szer x gł x wys: 19" x 180mm x 1U

Zaślepka BNK.1U

BNK.1U-BK

Zaślepka 1U.jpg
Zaślepka 1U 19" uzupełniająca wolne przestrzenie

BNK.1U-DG

Zaślepka BNK.1U-DG.jpg
Zaślepka 1U 19" dla central NCP uzupełniająca wolne przestrzenie

Przykładowe zastosowanie

 • pozwala na wypełnienie pustych przestrzeni pomiędzy urządzeniami w celu zapewnienia odpowiedniego obiegu chłodzenia w szafie RACK