Instrukcja obsługi MessengerCTI.Mobile v 1.08

Z Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
MessengerCTI.mobile 1.07 strona startowa.png

Wstęp

Slican MessengerCTI.Mobile jest aplikacją przeznaczoną na telefony mobilne z systemem Android oraz IOS - telefony iPhone Apple. Telefony iPhone współpracują tylko z centralami NCP. Aplikacja integruje smartfon, komputer oraz telefon biurkowy abonenta. Pozwala na wygodną obsługę połączeń telefonicznych. Użytkownikowi daje między innymi możliwość wykonywania i odbierania połączeń jako abonent wewnętrzny centrali, przekazywania ich do innego abonenta, dostęp do książki kontaktów, historii przeprowadzonych połączeń, prowadzenia czatu i konferencji tekstowych, podglądu stanu telefonów i statusu aplikacji MessengerCTI innych użytkowników oraz przesyłania plików. Dla central obsługujących bramofony DPH.IP wyposażonych w kamerę wprowadzono funkcję podglądu obrazu wideo. Aplikacja pozwala na obsługę ruchu związanego z kolejkami Call Center - abonentom/agentom centrali umożliwia mobilność i uniezależnia ich od stałego miejsca pracy. Funkcjonalnie jest w pełni zsynchronizowana z MessengerCTI.Desktop więc niezależnie od używanej wersji (mobile, desktop) zawsze zapewnia pracę na aktualnych danych.

Zalety aplikacji

 • obsługa połączeń głosowych w trybie VoIP zarówno przez sieć Internet operatora GSM (LTE, HSPA) jak i sieć WiFi
 • obsługa połączeń głosowych w trybie GSM (funkcjonalność nie jest dostępna dla telefonów iPhone)
 • czat, konferencja i ogłoszenia tekstowe
 • konferencja głosowa
 • dostęp do książki kontaktów z podglądem stanu dostępności abonenta (czat, stan telefonu, opisu, stan aplikacji)
 • tworzenie grupy ulubionych
 • historia ostatnich połączeń/czatów posortowana chronologicznie
 • pełna synchronizacja z aplikacją MessengerCTI.Desktop
 • logowanie jako telefonu równoległego do telefonu biurkowego lub jako osobny abonent MCTI (tylko w centrali NCP)
 • możliwość kopiowania tekstu z/do czata
 • elastyczne konfigurowanie powiadomień dźwiękowych, wibracji z możliwością korzystania z harmonogramów
 • dostęp do konfiguracji wybranych usług centrali (FWD, DND)
 • numery podręczne do szybkiego przekazywania połączeń
 • możliwość ustawiania zajętości telefonu biurkowego jeśli GSM użytkownika zajęty (domyślnie włączone)
 • możliwość ustawienia odrzucania wywołań na GSM użytkownika jeśli telefon biurkowy zajęty
 • możliwość obsługi smartfonów DualSIM lub dwóch telefonów jednocześnie (służbowy i prywatny)
 • wygodne otwieranie drzwi w przypadku wywołań z bramofonu DPH.IP (z okna połączenia aplikacji, menu kontekstowego kontaktu lub widżetu pulpitu)
 • automatyczny mechanizm opóźnienia powiadomienia MessengerCTI.Mobile jeśli abonent jest aktywny na telefonie biurkowym lub aplikacji MessengerCTI.Desktop
 • możliwość kopiowania kontaktów z książki centrali do lokalnej książki smartfona
 • udostępnianie własnej lokalizacji
 • możliwość przesyłania plików (drag&drop)
 • podręczny schowek do współdzielenia danych między aplikacją mobilną i desktopową
 • obsługa emotikonów
 • wykonywanie połaczeń z zewnętrznych źródeł numerów
 • dostępna w sklepie Google Play (bezpłatna)


Uwaga!

Dla poprawnego działania aplikacji i połączeń wymagane są:

 • stały dostęp do sieci WiFi lub Internetu dla smartfona z aplikacją MessengerCTI.Mobile
 • stały dostęp do sieci LAN lub/oraz Internetu dla centrali
 • pełna wersja systemu Android na telefonie (okrojone wersje systemu - Android GO edition -stosowane w budżetowych smartfonach np Motorola E13, nie pozwalają na przyznanie aplikacji MessengerCTI pełnych uprawnień - konieczne jest użycie oprogramowania ADB do skonfigurowania telefonu)
 • w przypadku gdy aplikacja pracuje przez sieć Internet - adres domenowy lub stały publiczny adres IP centrali, ewentualnie w przypadku gdy centrala znajduje się w sieci lokalnej za NAT - na routerze brzegowym konieczne jest przekierowanie niektórych portów na jej adres IP. Opis konfiguracji przekierowań portów przedstawiony jest poniżej, w rozdziale Porty i Protokoły
 • w centrali licencja MessengerCTI.userPlus per użytkownik
 • opcjonalnie, w zależności od przyjętej konfiguracji - licencja na abonentów VoIP w centralach NCP lub abonentów i kanały VoIP w centralach IPx, MAC, CCT
 • otwieranie drzwi przy pomocy menu kontekstowego lub widgetu jest dostępne jedynie po uruchomieniu systemu ACS

Telefony iPhone (z systemem IOS) współpracują tylko z centralami NCP.

Podstawowe funkcjonalności

Za pomocą smartfona użytkownik aplikacji zyskuje mobilność a nadal ma możliwość korzystania z centrali jako abonent wewnętrzny.

Klient VoIP i GSM

MessengerCTI.Mobile - telefon równoległy, powiązany z wyposażeniem telefonu biurkowego, stacjonarnego (FXS, CTS, SIP). Aplikacja może pracować jako klient VoIP lub GSM. Użytkownik sam decyduje na którym urządzeniu odebrać połączenie i przeprowadzić rozmowę - telefonie lub smartfonie. Nowością jest możliwość wykorzystania aplikacji jako samodzielnego telefonu w centralach NCP (od wersji firmware centrali 1.11). Do jej prawidłowego działania wymagana jest licencja CTIuserPlus.

Konfiguracja w trybie VoIP - podstawowa konfiguracja do korzystania z aplikacji. Zarówno przeprowadzane rozmowy jak i pozostałe informacje, np. o numerze dzwoniącego, kontaktach w książce, stanach abonentów, czaty - przesyłane są przez sieć IP (WiFi, Internet LTE/HSPA)

Konfiguracja w trybie GSM - stosuje się ją najczęściej jeśli w danej lokalizacji dostęp do sieci IP lub Internetu jest słaby (niewystarczający do przeprowadzania rozmów VoIP) lub niestabilny. Wszelkie informacje i sygnalizacja - nadal przesyłane są przez sieć IP (WiFi, LTE/HSPA) ale same rozmowy przeprowadzane są przez operatora GSM. Przy słabej jakości transmisji IP należy liczyć się z tym że informacje mogą nie zawsze być wyświetlane.

Przełączenie między trybem VoIP i GSM użytkownik może wykonać z poziomu aplikacji (jeśli posiada odpowiednią konfigurację na centrali).


Książka kontaktów

Dużą zaletą oprogramowania jest łatwy i wygodny dostęp do kontaktów z książek telefonicznych centrali i wyświetlanie ich na smartfonie użytkownika. W MessengerCTI.Mobile wykorzystywane są tylko książki zgromadzone w centrali. Kontakty mogą być pogrupowane zgodnie z wymaganiami użytkownika. Wprowadzanie nowych abonentów oraz modyfikacja wpisów istniejących może być dokonywana zarówno z telefonu systemowego jak i w wygodniejszy sposób, z komputera - programu MessengerCTI.Desktop lub WebCTI. Modyfikacja jest widoczna natychmiast po jej wprowadzeniu. Dostęp do książki pozwala na proste i wygodne wyszukiwanie w bazie numeru osoby, do której chcemy zadzwonić. W przeciwną stronę, przy połączeniach przychodzących na ekranie smartfona wyświetla się nam czytelna informacja o osobie dzwoniącej.


Historia połączeń

Użytkownik programu posiada wgląd do historii wszystkich swoich połączeń, zarówno odebranych jak i nieodebranych. Zapisana jest ona w centrali Slican. Za pomocą MessengerCTI można ją wyświetlić, uzyskać informację o kolejności połączeń, dacie i godzinie ich przeprowadzenia a także o sumie połączeń nieodebranych wykonanych z tego samego numeru.


CallCenter

W połączeniu z centralami NCP dla agentów Call Center została wprowadzona funkcjonalność obsługiwania kolejek. Pozwala ona na m.in. logowanie się do jednej z nich, podgląd jej stanu, odbieranie i wykonywanie połączeń, oddzwaniania na połączenia utracone i porzucone, włączania statusu tymczasowej przerw w pracy.


Wiadomości tekstowe

Przy pomocy MessengerCTI.Mobile można przesyłać informacje tekstowe - z komunikatora wewnętrznego (czatu) przez siec komputerową - do innej osoby posiadającej MessengerCTI.Desktop lub MessengerCTI.Mobile. Z czatu mogą korzystać wszyscy abonenci danej centrali oraz central z nią zlinkowanych systemem eSSL ver.2. Funkcjonalność ta jest szczególnie atrakcyjna dla tych firm, które posiadając centrale Slican nie zezwalają ze względów bezpieczeństwa na korzystanie z komunikatorów ogólnodostępnych. Dla zapewnienia równoległego dostępu z różnych urządzeń (komputer, smartfon) historia czatów zapisuje się bezpośrednio w centrali i na bieżąco synchronizuje z aplikacjami MessengerCTI. Rozwinięciem tej funkcjonalności jest możliwość przeprowadzania czatu jednocześnie z wieloma użytkownikami, czyli tzw.konferencji tekstowej.


Konferencje tekstowe i głosowe

Funkcjonalność pozwalająca na wymianę wiadomości/prowadzenia rozmowy jednocześnie z wieloma użytkownikami


Przesyłanie plików

Pomiędzy użytkownikami aplikacji MessengerCTI (desktop, mobile) możliwe jest przesyłanie plików, np. zdjęć, dokumentów


Udostępnianie lokalizacji

Z uwagi na mobilność - użytkownik może udostępnić wybranym osobom obserwację swojej lokalizacji. Upoważniona osoba zyskuje możliwość obserwowania jej położenia.


Obsługa kamer i bramofonu DPH.IP

Wprowadzenie do sprzedaży bramofonów DPH.IP z obsługą kamer wymusiło stworzenie opcji dla wyświetlania z nich obrazu wideo. Możliwość taką wprowadzono w aplikacji MessengerCTI.Mobile. W przypadku połączenia z bramofonu do użytkownika aplikacji obraz z jego kamery pojawia się w okienku. Po odebraniu i przeprowadzeniu rozmowy, a także bez konieczności rozmowy z osobą przy bramofonie, tylko po jej identyfikacji wizualnej, można za pomocą specjalnego przycisku otworzyć drzwi, bramę lub szlaban. Również w przeciwną stronę, dzwoniąc do bramofonu lub na inny dowolny numer wewnętrzny skojarzony z kamerą, na ekranie monitora pojawia się obraz z kamery. Pozwala to na czasową obserwację otoczenia zainstalowanej kamery, np.: osoby do której dzwonimy. Możliwe jest również wybranie i obserwację obrazu z dowolnej kamery bez konieczności wykonywania połączenia, tylko przez wskazanie skojarzonej ikony w aplikacji. Za pomocą MessengerCTI.Mobile możliwe jest korzystanie również z kamer innych producentów ale muszą one obsługiwać formaty wideo i kodeki zgodne z bibliotekami aplikacji VLC. Otwieranie drzwi przy pomocy menu kontekstowego lub widgetu jest dostępne jedynie po uruchomieniu systemu ACS.


Współpraca z wersją Desktop

Aplikację można również używać równolegle oraz zsynchronizować z MessengerCTI.Desktop, czyli wersją na komputer z systemem Windows.

Wymagania minimalne

Aplikacja MessengerCTI.Mobile jest ogólnodostępna - do pobrania w sklepie Google Play.

W celu zainstalowania aplikacji spełnione muszą zostać następujące wymagania minimalne:

 • system operacyjny Android:
  • minimalna wersja systemu: Android 6.0 Marshmallow
  • minimalna zalecana wersja systemu: Nougat 7.0
 • dostęp do internetu dla aplikacji jak i centrali

Smartfon z niższą wersją systemu Android nie będzie miał możliwości instalacji aplikacji.


Uwaga!

Przy połączeniach VoIP zalecamy stosowanie Androida w wersji 7.0 lub wyższej ze względu na:

 • większą stabilność połączeń
 • możliwość automatycznego ponownego zestawienia akustyki przy przelogowaniu sieci lub adresu IP
 • możliwość regulacji wzmocnienia mikrofonu dla połączeń VoIP

Uwaga!

Aplikacja MessengerCTI.Mobile współpracuje z centralami IPx, MAC i CCT wyposażonymi w firmware co najmniej w wersji 6.53 oraz NCP 1.11
Obsługę VoIP w aplikacji w centralach IPx, MAC i CCT wprowadzono w wersji 6.54 oraz NCP 1.12


Instalacja aplikacji

Korzystanie z aplikacji MessengerCTI.Mobile wymaga wykupienia odpowiedniej licencji. Zakupiony kod należy wprowadzić w trakcie konfiguracji centrali. Decyduje on o ilości stanowisk, które mogą używać programu. Licencjonowanie aplikacji nie ma wpływu na jej instalację. Po zainstalowaniu należy ją odpowiednio skonfigurować wprowadzając niezbędne dane do połączenia aplikacji z centralą: Ustawienia -> Konto (opis poniżej).


Podczas instalacji pojawiają się monity o udostępnienie niektórych uprawnień i zmiany ustawień telefonu. Mogą się one różnić, w zależności od wersji androida i typu telefonu Można zatwierdzić je wszystkie lub wybrać z nich tylko związane z funkcjonalnościami, które będą używane:

 • Aparat - do skanowania QRkodu oraz wykonywania i przesyłania zdjęć
 • Lokalizacja - do udostępnienia lokalizacji
 • Mikrofon - do prowadzenia rozmów w trybie VoIP
 • Pamięć wewnętrzna - do zapisywania zdjęć, przesyłania plików i używania schowka
 • Telefon - do korzystania aplikacji w trybie GSM
 • Kontakty - do kopiowania kontaktów do lokalnej bazy danych telefonu (wykorzystywane tylko w niektórych wersjach aplikacji)
 • Wyświetlanie ponad innymi aplikacjami - należy udostępnić, aby prawidłowo można było odebrać połączenie, gdy aplikacja jest np uśpiona
 • Wyłączenie optymalizacji baterii - optymalizację baterii dla aplikacji należy wyłączyć, aby nie przechodziła w stan głębokiego uśpienia


Uwaga!

Jeżeli numer wewnętrzny wprowadzony w ustawieniach nie posiada uprawnień do korzystania z aplikacji MessengerCTI.Mobile lub nie jest odpowiednio skonfigurowane konto CTI w centrali dla aplikacji mobilnej - nie będzie możliwości połączenia z centralą i synchronizacja danych

Uruchomienie aplikacji

Program MessengerCTI.Mobile uruchamia się identycznie jak każdy inny program w systemie operacyjnym Android. W trakcie uruchomienia następuje zalogowanie się programu do centrali (zgodnie z ustawieniami zakładce Ustawienia->Konto). Po pomyślnym zalogowaniu następuje synchronizacja danych programu z danymi w centrali (historii połączeń oraz czat).

Konfiguracja

Dla poprawnej komunikacji aplikacji z centralą należy skonfigurować dane konta CTI oraz pozostałe funkcje. Menu konfiguracji znajduje się w lewym dolnym rogu okna aplikacji.

Znajdziemy tu wymagane pola do konfiguracji: konta, powiadomień, numerów podręcznych.

Ustawienia

Konto

Zakładkę wypełniamy danymi do zalogowania aplikacji skonfigurowanymi przez administratora centrali:

 • Twój numer telefonu: numer wewnętrzny telefonu użytkownika z odpowiednimi uprawnieniami dla komunikacji CTI
 • Hasło: hasło CTI użytkownika
 • Serwer:port: adres domenowy lub publiczny IP centrali dla użytkowników spoza sieci wewnętrznej lub prywatny dla użytkowników sieci lokalnej, port protokołu sygnalizacyjnego: port komunikacji z centralą - domyślnie dla centrali TCP 5529
 • Transmisja szyfrowana: szyfrowanie protokołu XML
 • Certyfikat z podpisem własnym
 • Odczytaj dane z QRCode: zamiast ręcznej konfiguracji - możliwość zeskanowania QRcodu wysłanego na skrzynkę mailową użytkownika podczas konfiguracji ustawień CTI w centrali NCP lub ze strony WebCTI
 • Zaawansowane/Port protokołu sygnalizacyjnego: port komunikacji z centralą - domyślnie dla centrali TCP 5529


MessengerCTI.mobile 1.07 - konfiguracja konta.png


Za pomocą QRcode z WebCTI --> Moje konto abonenta lub linku do kodu wysłanego na adres mailowy użytkownika (tylko w centralach NCP ze skonfigurowanym klientem poczty)

MessengerCTI.mobile 1.07 WebCTI.pngRozmowy

Opcje uaktywnienia przycisku słuchawki oraz poziomu wzmocnienia mikrofonu

MessengerCTI.mobile 1.07 - Ustawienia Rozmowy.png

Call Center

Możliwość uruchomienia do 4 przycisków logowania/wylogowania i przerw agentów związanych z kolejkami Call Center

MessengerCTI.mobile 1.07 - Ustawienia CallCenter.png

Inne

Pozostałe ustawienia aplikacji widoczne są na załączonej grafice.

Opcja Debug - włączana na prośbę dostawcy oprogramowania - związana jest z rozwiązywaniem problemów z poprawnym działaniem aplikacji

Włączenie opcji powoduje iż w zakładce O programie pojawia się dodatkowe pole Wyślij logi przez email. Wybieramy klienta pocztowego, z którego wyślemy logi aplikacji do analizy po stronie producenta.

MessengerCTI.mobile 1.07 - Ustawienia Inne.png

Usługi

Konfiguracja usług związanych z połączeniami:

 • Domyślny typ połączenia - ustawienia sposobu realizacji połączeń za pomocą sieci GSM, VoIP lub VoIP przez WiFi
 • Usługi globalne dla centrali:
  • Nie przeszkadzać (DND)
  • Numer wewnętrzny zajęty gdy rozmawia GSM - podczas rozmowy przez telefon GSM - telefon podstawowy (wewnętrzny) a tym samym aplikacja MessnegerCTI.mobile nie ma się rozdzwaniać przy połączeniach przychodzących (funkcjonalność testowa, nie z każdym telefonem GSM działa)
  • FWD - ustawienia przekierowania połączeń: wszystkich, gdy zajęty lub gdy nie odpowiada

Mój opis

Ustawienie własnego komentarza, który będzie widoczny dla pozostałych użytkowników aplikacji MessengerCTI (desktop i mobile) oraz na ekranie telefonu systemowego CTS-330

Powiadomienia

Konfiguracja powiadomień połączeń przychodzących:

 • Dźwięk dzwonka: wybór jednego z listy dostępnych w aplikacji z możliwością wyciszenia go po określonym czasie
 • Wyłącz dźwięk dzwonka po x sekundach - ustawienie optymalnego czasu dzwonienia
 • Wibracje przy dzwonku - włącznik wibracji
 • Dzwonek - harmonogram - możliwość ustawienia tygodniowego planu aktywnego użytkowania (włączania rozdzwaniania w określonych godzinach)

Konfiguracja połączeń nieodebranych:

 • Powiadom o nieodebranym na pasku - w przypadku nieodebrania połączenia, na pasku powiadomień Androida w górnej części ekranu smartfona pojawi się ikona MessengerCTI z możliwością podglądu wiadomości

Konfiguracja powiadomień wiadomości czat:

 • Powiadom o wiadomości czat - włączenie powiadomień
 • Dźwięk wiadomości: wybór jednego z listy dostępnych w aplikacji
 • Wibracje przy wiadomości
 • Czat - harmonogram - możliwość ustawienia tygodniowego planu aktywnego użytkowania (włączania powiadamiania w określonych godzinach)

Powiadomienia zależne od aktywności na innych urządzeniach:

Funkcjonalność pozwalająca na włączenie inteligentnej reakcji na połączenie przychodzące/powiadomienia aplikacji mobilnej. Powoduje ona wprowadzenie 10 sekundowego opóźnienia w stosunku do dzwonka skojarzonego z nią telefonu (najczęściej stacjonarnego).

Po uruchomieniu MessengerCTI.mobile - telefon stacjonarny i aplikacja podczas połączenia przychodzącego rozdzwonią się jednocześnie. Jeśli jako pierwszy odbierzemy telefon to aplikacja "zapamięta" że znajdujemy się w jego pobliżu i podczas następnego połączenia opóźni jej rozdzwanianie.

Przestaje ono obowiązywać gdy:

 • nie odbierzemy połączenia
 • odbierzemy połączenie za pomocą aplikacji

Szybkie przekazywanie

Lista 3 najważniejszych numerów podręcznych użytkownika (wewnętrznych i miejskich) wyświetlana podczas rozmowy w celu prostego przekazania połączenia.

O programie

Informacje m.in o:

 • numerze własnym: numer wewnętrzny centrali na jaki zalogowana jest aplikacja
 • komentarz abonenta
 • bieżącej wersji aplikacji
 • typ i numer centrali z jaką jest połączona aplikacja
 • wersji oprogramowania centrali
 • kodowaniu XML
 • optymalizacji baterii
 • polityce prywatności
 • używanych bibliotekach
 • link do wysłania logów aplikacji

Aktualizacja aplikacji

Aktualizacja programu jest dokonywana automatycznie a użytkownik ma wpływ na jej przebieg zgodnie z ustawieniami aktualizacji automatycznych aplikacji danego telefonu dla posiadaczy kont Google. Jeżeli w sklepie Google Play pojawi się nowa wersja następuje automatyczne pobranie nowszej wersji lub powiadomienie o niej.

Struktura aplikacji

Okno główne

W oknie głównym aplikacji widoczne są trzy zakładki:

 • Ostatnie - okno związane z historią połączeń i przesyłanych wiadomości wraz ze statusem abonenta centrali
 • Kontakty - okno z dostępem do kontaktów książki telefonicznej centrali, z możliwością filtrowania: ulubione, wewnętrzne, zewnętrzne
 • CC - obsługa połączeń z kolejek Call Center, możliwość logowania/wylogowania i oddzwonienia

Dodatkowo:

 • Ikona statusu zalogowania aplikacji wraz z domyślnym typem połączenia
 • Menu konfiguracji - ustawienia aplikacji i usług
 • Wyciszenie dzwonka - natychmiastowe ściszenie dzwonka i powiadomień aplikacji
 • Schowek - do współdzielenia danych między aplikacją mobilną i desktopową
 • Wyszukiwarka - wyszukiwanie kontaktu po nazwie i numerze
 • Tworzenie konferencji
 • Klawiatura - wybór numeru docelowego
MessengerCTI.mobile 1.07 Okno główne.png

Ikonografika

W aplikacji MessengerCTI.Mobile przyjęto zasadę intuicyjnego oznaczania stanu telefonu za pomocą ikon widocznych w aplikacji przy każdym z kontaktów lub wpisie historii połączeń. Ikony te umożliwiają wykonywanie wybranej akcji, ocenienie stanu połączenia lub powiadamiają o występowaniu błędów.

Ikony i symbole

Okno startowe aplikacji - MessengerCTI.mobile 1.07 Ostatnie kontakty cc.png - pokazuje historię ostatnich połączeń.


W tym widoku znajdują się ikony:

 • po lewej stronie: status aplikacji pozostałych użytkowników MessengerCTI.Desktop/Mobile lub historia połączeń
 • po prawej: informujące o połączeniu telefonicznym lub statusie wiadomości


W Tabeli 1 przedstawiono opis znaczenia poszczególnych ikon informujących o statusie aplikacji pozostałych użytkowników MessengerCTI.Desktop/Mobile:

 • dla abonentów wewnętrznych centrali - ikony symbolizujące stan zalogowania aplikacji a, dotknięcie ikony statusu pozwala rozpocząć czat lub sprawdzić historię połączeń
 • dla bramofonów DPH.IP - aktualne położenie drzwi, a przez dotknięcie ikony symbolizującej drzwi wejście do historii
 • dla kontaktów spoza centrali - sprawdzenie historii połączeń
Ikona Znaczenie ikony
MessengerCTID free.png użytkownik zalogowany
MessengerCTID chat zaraz wracam1.png status: "Zaraz wracam"
MessengerCTID chat busy1.png użytkownik ustawił stan "Nie przeszkadzać"
MessengerCTID chat no login.png użytkownik niezalogowany, niedostępny lub status "Niewidoczny"
MessengerCTIMD chat free.png jeden z możliwych statusów aplikacji Desktop z skonfigurowaną aplikacją w wersji Mobile
MessengerCTIM chat DND.png historia połączeń oraz wiadomości
MessengerCTIM door open.png bramofon DPH.IP: drzwi otwarte
MessengerCTIM door closed.png bramofon DPH.IP: drzwi zamknięte
Tabela 1: Ikony symbolizujące stany aplikacji, użytkowników i bramofonów.

W przypadku telefonów będących numerami wewnętrznymi centrali, pojawia się ikona symbolizująca stan telefonu.

Ikona Znaczenie ikony
MessengerCTIM call.png numer zajęty
MessengerCTIM ringing.png dzwonienie na numer lub wykonywanie połączenia wychodzącego z numeru
MessengerCTIM failure1.png numer niedostępny lub uszkodzony
MessengerCTIM DND.png włączona usługa DND
Tabela 2: Ikony symbolizujące stan telefonu.

W tabeli 3 przedstawiono opis ikon związanych z połączeniami:

Ikona Znaczenie ikony
MessengerCTIM incom call.png połączenie przychodzące
MessengerCTIM out call.png połączenie wychodzące
MessengerCTIM no answer qty.png nowe nieodebrane połączenie
MessengerCTIM no answer.png połączenie nieodebrane
Tabela 3: Ikony symbolizujące połączenia.

W tabeli 4 przedstawiono opis ikon związanych ze statusem wiadomości:

Ikona Znaczenie ikony
MessengerCTIM incom chat.png wiadomość odebrana
MessengerCTIM out chat.png wiadomość wysłana (przeczytana)
MessengerCTIM no answer chat.png nowa wiadomość odebrana
MessengerCTIM no received chat.png wiadomość wysłana nieprzeczytana
MessengerCTIM send read chat conf.png wiadomość wysłana przeczytana - widok w oknie dialogowym
MessengerCTIM send notread chat conf.png wiadomość wysłana nieprzeczytana - widok w oknie dialogowym
MessengerCTIM send unav chat conf.png wiadomość wysłana do niezalogowanego użytkownika - widok w oknie dialogowym
Tabela 4: Ikony symbolizujące status wiadomości.

W tabeli 5 przedstawiono opis powiadomień związanych z błędami w działaniu aplikacji. Powiadomienia widoczne są pod ikoną statusu

Powiadomienie Znaczenie
MessengerCTIM no internet.png brak połączenia z internetem: sprawdź połączenie
MessengerCTIM no auth.png błędny login lub hasło: sprawdź ustawienia konta
MessengerCTIM no licen.png brak licencji do użytkowania aplikacji: skontaktuj się administratorem centrali

Tabela 5: Znaczenie powiadomień o błędach.

Obsługa połączeń i wiadomości

Do przeprowadzenia rozmowy między użytkownikami, niezbędne jest zapewnienie:

 • prawidłowej konfiguracji konta po stronie aplikacji oraz centrali
 • połączenia aplikacja-centrala (pełna synchronizacja danych aplikacji z centralą) - ikona aplikacji powinna mieć kolor zielony
 • zainstalowany telefon systemowy Slican, VoIP lub analogowy dla central IPx, CCT, MAC, NCP lub skonfigurowany abonent typu MCTI (tylko w centrali NCP)

Połączenia wychodzące

Inicjowanie połączeń można wykonywać na kilka sposobów:

 1. z zakładki Kontakty - wybieramy abonenta z odpowiedniej grupy (jeśli takie w kontaktach centrali są utworzone) lub bezpośrednio z grupy Wszystkie kontakty. Połączenie wykonujemy przez puknięcie kontaktu a następnie wybierając z rozwijanego menu ikonę Wybierz numer MessengerCTIM outgoing.png
 2. z zakładki Ostatnie - odnajdujemy w historii interesując nas kontakt z abonentem (prowadziliśmy z nim rozmowę, dzwonił do nas lub wykonywaliśmy do niego połączenie, wysyłaliśmy lub otrzymaliśmy od niego wiadomość). Połączenie wykonujemy przez puknięcie kontaktu a następnie wybierając z rozwijanego menu ikonę Wybierz numer MessengerCTIM outgoing.png
 3. w polu Szukaj wpisując bezpośrednio z klawiatury numer telefonu lub nazwę abonenta a następnie pukając po prawej stronie zieloną słuchawkę
 4. z klawiatury numerycznej otwieranej w prawym dolnym rogu zakładki Ostatnie
 5. z innego źródła numerów, np. strony internetowej, kalendarza google

Zrzuty ekranów prezentujące poszczególne rodzaje połączenia znajdują się poniżej


MessengerCTI.mobile 1.07 Połaczenie wychodzące.png MessengerCTI.mobile 1.07 Połaczenie wychodzące 2.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.07 Połaczenie wychodzące 3.png MessengerCTI.mobile 1.07 Połaczenie wychodzące 4.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.08 Połaczenie wychodzące obce 5.png


Konfiguracja w trybie VoIP - podstawowa konfiguracja do korzystania z aplikacji. Zarówno przeprowadzane rozmowy jak i pozostałe informacje, np. o numerze dzwoniącego, kontaktach w książce, stanach abonentów, czaty - przesyłane są przez sieć IP (WiFi, Internet - HSPA, LTE)

Konfiguracja w trybie GSM - stosuje się ją najczęściej jeśli w danej lokalizacji dostęp do sieci IP lub Internetu jest słaby (niewystarczający do przeprowadzania rozmów VoIP) lub niestabilny. Wszelkie informacje i sygnalizacja - nadal przesyłane są przez sieć IP (WiFi, Internet - HSPA, LTE) ale same rozmowy przeprowadzane są przez operatora GSM. Przy słabej jakości transmisji IP należy liczyć się z tym że informacje mogą nie zawsze być wyświetlane.

Przełączenie między trybem VoIP i GSM użytkownik może wykonać z poziomu aplikacji (jeśli posiada odpowiednią konfigurację na centrali).


Prezentowane szczegóły połączenia na wyświetlaczu smartfona różnią się w zależności od trybu jego zestawiania. Inaczej wygląda połączenie w trybie VoIP, inaczej w trybie GSM z uwagi na konieczność użycia natywnego dialera telefonu Przykład połączenia wychodzącego zrealizowanego w konfiguracji VoIP

MessengerCTI.mobile 1.07 Połaczenie wychodzące GSM równ.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.07 Połaczenie wychodzące VoIP 2.png MessengerCTI.mobile 1.07 Połaczenie wychodzące VoIP 3.png


Przykład połączenia wychodzącego zrealizowanego w konfiguracji GSM

MessengerCTI.mobile 1.07 Połaczenie wychodzące GSM równ.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.07 Połaczenie wychodzące GSM równ 2.png MessengerCTI.mobile 1.07 Połaczenie wychodzące GSM równ 3.png

Połączenie przychodzące

Połączenie przychodzące sygnalizowane wizualnie jest za pomocą wyskakującego okienka połączenia oraz akustycznie dzwonkiem skonfigurowanym w ustawieniach powiadomień. Połączenia odbieramy (w zależności czy telefon był wygaszony czy nie) przez przesunięcie środkowej ikony w stronę zielonej słuchawki lub przez naciśniecie zielonego przycisku. Jeśli połączenie ma zostać odrzucone to przesuwamy ikonę w stronę czerwonej słuchawki lub przez naciśnięcie zielonej słuchawki. Szybkie wyciszenie dzwonka można wykonać przez krótkie naciśnięcie przycisku ściszania (Volume down) lub zasilania telefonu (Power).


Przychodzące połączenie możemy skierować do innej osoby. Można to zrobić przed odebraniem połączenia lub w trakcie jej trwania (z awizowaniem lub bez):

 • natychmiastowo - przez naciśnięcie przycisku z kontaktem podręcznym, lub
 • wybranie numeru z listy kontaktów lub ostatnich połączeń


W czasie prowadzenia rozmowy użytkownik ma możliwość wyciszenia mikrofonu oraz/lub włączenia trybu głośnomówiącego.


Prezentowane szczegóły połączenia na wyświetlaczu smartfona różnią się w zależności od trybu jego zestawiania. Inaczej wygląda połączenie w trybie VoIP, inaczej w trybie GSM (z uwagi na konieczność użycia natywnego dialera telefonu)


Przykład połączenia przychodzącego zrealizowanego w konfiguracji VoIP

Zestawianie połączenia jak i rozmowa realizowane są w całości przez sieć IP (WiFi lub Internet LTE/HSPA)

MessengerCTI.mobile 1.07 Rozmowa przychodząca2.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.07 Rozmowa.png


Przykład połączenia przychodzącego zrealizowanego w konfiguracji GSM (w trybie przechwytywania wywołań)

Tryb ten polega na tym, że:

 • połączenie dla użytkownika jest połączeniem przychodzącym z centralki Slican (informacja o połączeniu wysyłana jest do telefonu i aplikacji MessengerCTI przez sieć IP - WiFi lub Internet LTE/HSPA)
 • fizycznie aplikacja MessengerCTI inicjuje połączenie wychodzące od strony telefonu użytkownika do centralki (przez operatora GSM) i tam dołącza się do połączenia np. wewnętrznego lub z miasta


W trybie przechwytywania wywołań użytkownik aplikacji posiada więcej możliwości zarządzania połączeniem niż w trybie dzwonienie równoległe

W trakcie rozmowy pojawia się okno dialera GSM telefonu z "plakietką" aplikacji MessengerCTI.

MessengerCTI.mobile 1.07 Rozmowa przychodząca GSM.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.07 Rozmowa przychodząca GSM 2.png


Przykład połączenia przychodzącego zrealizowanego w konfiguracji GSM (w trybie dzwonienie równoległe)

W trybie dzwonienie równoległe informacja o dzwoniącym (przez sieć IP - WiFi, Internet LTE/HSPA) i zestawianie połączenia (przez operatora GSM) są inicjowane równolegle przez centralkę Slican. W trakcie dzwonienia i rozmowy pojawia się okno dialera GSM telefonu z "plakietką" aplikacji MessengerCTI.

MessengerCTI.mobile 1.07 Rozmowa przychodząca GSM równ.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.07 Rozmowa przychodząca GSM równ 2.png


W historii połączeń połączenie nieodebrane symbolizowane jest w aplikacji ikoną MessengerCTIM no answer qty.png. Przejście do zakładki Ostatnie lub oddzwonienie powoduje wyczyszczenie informacji o ilości połączeń nieodebranych.

Połączenia do kolejki Call Center

Zakładka - MessengerCTI.mobile 1.07 ostatnie kontakty CC 3.png - pozwala na obsługę połączeń skierowanych do kolejek Call Center


Użytkownik który jest agentem kolejki Call Center, w zakładce CC ma możliwość zaprogramowania do 4 indywidualnych przycisków - logowania/wylogowania z wybranej kolejki, włączenie przerwy.

Za ich pomocą ma możliwość wykonywania odpowiednich czynności:

 • jeśli jest zalogowany do danej kolejki na stałe to przy odpowiedniej kolejce przycisk jest na stałe w zielonym kolorze (nie reaguje na dotyk)
 • jeśli loguje/wylogowuje się do kolejki - to za pomocą odpowiedniego przycisku loguje i wylogowuje się a sam przycisk zmienia kolor z czarno - białego na zielony
 • jeśli udaje się na przerwę - to za pomocą przycisku, którego kolor zmienia się z czarnego - białego na żółty


Jeśli użytkownik należy do kilku kolejek to może samodzielnie, przy pomocy zakładek, przełączać podgląd każdej z nich (stan dostępni agenci, ilość oczekujących w kolejce, lista abonentów do oddzwonienia) W przypadku gdy użytkownik oddzwania do osoby wyświetlanej w Liście to samodzielnie decyduje czy dane połączenie było skuteczne (zdarzają się sytuacje gdy zgłasza się poczta głosowa, oddzwaniany prowadzi inną rozmowę, jest poza zasięgiem sieci, chwilowo nie ma czasu itd)

Połączenie na kolejkę Call Center wyświetla się jak zwykłe połączenie przychodzące. Jeśli w zakładce znajdują się nieprzejrzane nieodebrane połączenia to przy CC wyświetlana jest czerwona kropka.


MessengerCTI.mobile 1.07 Kolejka CC.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.07 Kolejka CC 2.png

Przesyłanie wiadomości

Aplikacja umożliwia wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych pomiędzy użytkownikami aplikacji MessengerCTI.Desktop/Mobile (czat wewnętrzny).

Aby wysłać wiadomość klikamy:

 • w ikonę statusu aplikacji MessengerCTIMD chat free.png z lewej strony lub ikonę wiadomości/rozmowy z prawej strony nazwy użytkownika
 • w nazwę użytkownika i z wyskakującego menu wybieramy opcję Czat/Historia

Otrzymanie nowej wiadomości sygnalizowane jest sygnałem dźwiękowym, informacją na pasku/w oknie powiadomień oraz odpowiednią ikoną przy nazwie użytkownika w historii połączeń.

Jeśli użytkownik używa zarówno wersji MessengerCTI.Mobile jak i Desktop, historia wiadomości pomiędzy nimi jest zsynchronizowana.


Przykładowe okno dialogowe wymiany wiadomości:

MessengerCTI.mobile 1.08 Czat.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.07 Czat.png


W przesyłanych wiadomościach (również konferencjach tekstowych i ogłoszeniach opisanych w rozdziale poniżej) można również wykorzystywać standardowe emotikony. Klikając w pole Wpisz wiadomość lub w trakcie pisania tekstu, przy uaktywnionej klawiaturze, dostępny jest klawisz specjalny - otwierający dostęp do emotikonów.

MessengerCTI.mobile 1.08 Czat Emotikony1.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.08 Czat Emotikony2.png

Konferencja tekstowa i głosowa

Przygotowanie Konferencji:

 • na pasku zadań wybranie ikony MessengerCTI.mobile 1.07 Pasek zadań - konferencja.png
 • nadanie nazwy
 • wybranie i zaakceptowanie uczestników

MessengerCTI.mobile 1.08 Konferencja tekstowa 1.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.08 Konferencja tekstowa 2.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.08 Konferencja tekstowa 3.png

Przygotowanie Ogłoszenia:

Ogłoszenie jest specyficzną formą konferencji. Służy do rozsyłania jednostronnie informacji do wielu użytkowników, bez możliwości interakcji z ich strony.

Przygotowanie ogłoszenia wygląda podobnie jak innych konferencji (tekstowej i głosowej). Podczas jej tworzenia, zamiast Typ konferencji: Normalna wybieramy typ Ogłoszenie.

MessengerCTI.mobile 1.08 Ogłoszenie.png

Rozpoczęcie konferencji:

 • w przypadku konferencji tekstowej - przechodzimy do głównego okna aplikacji i zakładki OSTATNIE, następnie klikamy na utworzoną konferencję

MessengerCTI.mobile 1.08 Konferencja tekstowa 4.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.08 Konferencja tekstowa 5.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.07 Konferencja tekstowa.png


 • w przypadku konferencji głosowej - przechodzimy do głównego okna aplikacji i zakładki OSTATNIE, następnie klikamy na utworzoną konferencję

MessengerCTI.mobile 1.08 Konferencja tekstowa 4.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.08 Konferencja głosowa 4.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.07 Konferencja głosowa 3.png


 • w przypadku ogłoszenia - przechodzimy do głównego okna aplikacji i zakładki OSTATNIE, następnie klikamy na utworzone ogłoszenie

MessengerCTI.mobile 1.08 Ogłoszenie 1.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.08 Ogłoszenie 2.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.08 Ogłoszenie 3.png


Edycja konferencji:

 • w zakładce Uczestnicy klikamy w MessengerCTI.mobile 1.07 Konferencja - edycja.png
 • zmiany ustawień są możliwe zarówno gdy konferencja jest nieaktywna jak i w trakcie jej trwania
 • dostępne akcje widoczne są na poniższej grafice

MessengerCTI.mobile 1.07 Konferencja tekstowa 3.png

Dodatkowe funkcjonalności

Przesyłanie plików i zdjęć

Funkcjonalność służy do wymiany plików, dokumentów i zdjęć pomiędzy różnymi użytkownikami aplikacji MessengerCTI (mobile i desktop)

Użytkownik w zakładce Kontakty lub Ostatnie klika na status aplikacji MessengerCTIMD chat free.png innego Użytkownika, puka w znak + przy polu Wpisz wiadomość, zaznacza jedną z dostępnych opcji:

 • Dołącz plik
 • Dołącz obrazek
 • Zrób zdjęcie

a następnie wskazuje plik lub wykonuje zdjęcie i potwierdza

MessengerCTI.mobile 1.07 Lokalizacja 5.png

Schowek

Schowek służy do wymiany wiadomości, dokumentów i plików pomiędzy wersją Mobile i Desktop aplikacji MessengerCTI użytkownika.

Aby ją zainicjować należy puknąć ikonę MessengerCTI.mobile 1.07 Pasek zadań - schowek.png a następnie:

 • w polu Wpisz wiadomość wpisać tekst, lub
 • puknąć + przy polu Wpisz wiadomość i zaznaczyć jedną z dostępnych opcji:
  • Dołącz plik
  • Dołącz obrazek
  • Zrób zdjęcie

a następnie wskazać plik lub wykonać zdjęcie i potwierdzić

MessengerCTI.mobile 1.07 Schowek.png

Lokalizacja

Pomiędzy użytkownikami MessengerCTI.Mobile istnieje możliwość obserwowania lokalizacji (tylko za zgodą osoby obserwowanej):

 • Użytkownik A występuje do Użytkownika B z prośbą o pozwolenie na lokalizację (ma do wyboru kilka wariantów)
 • Użytkownik B aprobuje prośbę
 • Użytkownik A otrzymuje link do map google z aktualnym położeniem Użytkownika B


MessengerCTI.mobile 1.07 Lokalizacja.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.07 Lokalizacja 2.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.07 Lokalizacja 6.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.07 Lokalizacja 3.png MessengerCTI.mobile 1.07 Lokalizacja 4.png


lub:

 • Użytkownik B decyduje się wysłać lokalizację do Użytkownika A
 • Użytkownik B w zakładce Kontakty lub Ostatnie klika na status aplikacji Użytkownika A, puka w znak "+" przy polu Wpisz wiadomość a następnie zaznacza opcję Wyślij lokalizację
 • Użytkownik A otrzymuje link do map google z aktualnym położeniem Użytkownika B


MessengerCTI.mobile 1.07 Lokalizacja 5.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.07 Lokalizacja 6.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.07 Lokalizacja 3.png MessengerCTI.mobile 1.07 Lokalizacja 4.png

Kontakty

Zakładka - MessengerCTI.mobile 1.07 ostatnie Kontakty cc 2.png - umożliwia wyświetlanie i wykonywanie wybranych akcji związanych z kontaktem. Kontakty mogą być pogrupowane. Dostęp do numerów z innych grup można uzyskać rozwijając listę:

 • Ulubione
 • Wszystkie grupy
 • Wszystkie kontakty
 • Wewnętrzne
 • Zewnętrzne
 • Prywatne
 • plus grupy utworzone przez użytkownika osobiście

Domyślnie widoczna jest grupa Ulubione


MessengerCTI.mobile 1.07 Kontakty.png

Dodawanie kontaktu do ulubionych:

W zakładce Kontakty przytrzymujemy nazwę wybranego abonenta. Gdy pojawi się monit z opcją Dodaj kontakt do ulubionych należy potwierdzić.

Historia połączeń

Domyślna zakładka - MessengerCTI.mobile 1.07 Ostatnie kontakty cc.png - wyświetla historię połączeń oraz wiadomości.

Każdy wpis w zakładce oznacza co najmniej jedno połączenie lub wiadomość. Jeśli od tego samego użytkownika było więcej połączeń (nieodebranych) lub wiadomości (nieodczytanych) to jego wpis jest wyróżniony (pogrubiony) a przy stosownej ikonie wyświetlana jest na czerwono ich liczba.


W każdym polu widoczne są (od lewej):

 • ikona statusu aplikacji, ikona że dany użytkownik nie używa aplikacji lub stan bramofonu
 • nazwa (jeśli zapisana jest w książce kontaktów)
 • numer dzwoniącego
 • ikona wskazująca rozmowę telefoniczną lub wiadomość tekstową
 • data lub czas realizacji połączenia

Jeśli zakładce znajdują się nieprzejrzane nieodebrane połączenia lub nieprzeczytane wiadomości to przy Ostatnie wyświetlana jest czerwona kropka. Z zakładki możliwe jest oddzwanianie lub wysyłanie wiadomości zwrotnych. Pukając w nazwę użytkownika przechodzimy do szczegółowej historii połączeń i wiadomości.

MessengerCTI.mobile 1.07 Ostatnie.png

Konfiguracja central Slican

Do poprawnej współpracy aplikacji z centralą jest wymagane:

 • odpowiednia licencja producenta
 • odpowiednia konfiguracja centrali

Konfiguracja central IPx, MAC, CCT

Za pomocą programu ConfgMAN:

 1. w edycji Abonenta - menu Abonenci/Ustawienia CTI:
  1. AwdMbl: zezwolenie na obsługę aplikacji przez abonenta
  2. AwdGSM: zezwolenie na obsługę połączeń telefonicznych przez sieć GSM
  3. IncC: ustawienie sposobu obsługi połączeń przychodzących przez aplikację:
   1. przechwytywanie wywołań - odebranie połączenia przychodzącego za pomocą aplikacji polega na zestawieniu przez telefon GSM połączenia wychodzącego na numer podany w polu ANo arkusza Globalne ustawienia/Pozostałe
   2. dzwonienie równoległe - połączenie przychodzące na telefon GSM z numeru podanego w polu ANo arkusza Globalne ustawienia/Pozostałe
  4. MnNo: numer dostępowy GSM telefonu, na którym zainstalowana jest aplikacja
  5. SecNo: drugi numer dostępowy GSM telefonu, na którym zainstalowana jest aplikacja (opcjonalny, dla telefonu z dual SIM)

Przy pomocy ikonki w prawym dolnym rogu (Globalna konfiguracja aplikacji MessengerCTI w tym VoIP) należy przejść do ustawień globalnych

 1. w arkuszu Globalne ustawienia/Pozostałe
  1. pole ANo - skonfigurować numer dostępowy, przez który telefon GSM z zainstalowaną aplikacją będzie dodzwaniał się do centrali lub centrala do telefonu celem zestawienia połączenia (w konfiguracji z obsługą połączeń przez sieć GSM)
  2. pole Adr - publiczna nazwa hosta lub adres IP centrali:port - dla pracy aplikacji MessengerCTI w konfiguracji z obsługą połączeń przez VoIP. Aplikacja pracująca poza siecią LAN klienta będzie zestawiała przez ten adres połączenia VoIP. Na ruterze adres:port musi być przekierowany na adres:port LAN centrali


Do pracy aplikacji w odpowiednim trybie wymagane jest uzupełnienie następujących pól:

 • przez sieć VoIP: 1.2, 2.1
 • przez sieć GSM: 1.1, 2.1, 2.2, 2.3, 2.3.1 lub 2.3.2, 2.4 (plus ewentualnie 2.5)

Minimalna wymagana wersja oprogramowania centrali - 6.53, do pracy w trybie VoIP - 6.54

Konfiguracja centrali NCP

Z poziomu aplikacji ConfigWEB

 1. w arkuszu Numery wewnętrzne/ Ustawienia/ Konfiguracja aplikacji CTI/ MessengerCTI skonfigurować:
  1. Publiczna nazwa hosta lub adres IP centrali dla protokołu XML Slican - nazwa domenowa lub adres IP do wymiany/synchronizacji informacji pomiędzy centralą i aplikacją
  2. Publiczna nazwa hosta lub adres IP centrali dla połączeń VoIP - nazwa domenowa lub adres IP dla konfiguracji z obsługą połączeń przez VoIP
  3. Numer telefonu do centrali dla połączeń GSM - który będzie wybierać telefon GSM z zainstalowaną aplikacją aby dodzwonić się do centrali lub centrala do telefonu celem zestawienia połączenia (w konfiguracji z obsługą połączeń przez sieć GSM)
 2. w konfiguracji abonenta SIP, FXS, CTS, MCTI w arkuszu Numery wewnętrzne/ Abonenci/ CTI ustawienia/ MessengerCTI.Mobile
  1. włączyć dostęp do aplikacji
  2. w przypadku pracy przez sieć GSM włączyć zezwolenie na obsługę połączeń telefonicznych przez tą sieć
   1. wprowadzić numer dostępowy GSM telefonu, na którym zainstalowana jest aplikacja
   2. wprowadzić drugi numer dostępowy GSM telefonu, na którym zainstalowana jest aplikacja (opcjonalny, dla telefonu z dual SIM)
  3. ustawić sposób obsługi połączeń przychodzących
   1. przechwytywanie wywołań - odebranie połączenia przychodzącego za pomocą aplikacji polega na zestawieniu przez telefon GSM połączenia wychodzącego na numer podany w polu Numer telefonu do centrali dla połączeń GSM arkusza Numery wewnętrzne/ Ustawienia/ Konfiguracja aplikacji CTI/ MessengerCTI
   2. dzwonienie równoległe - połączenie przychodzące na telefon GSM z numeru podanego w polu Numer telefonu do centrali dla połączeń GSM arkusza Numery wewnętrzne/ Ustawienia/ Konfiguracja aplikacji CTI/ MessengerCTI


Do pracy aplikacji w odpowiednim trybie wymagane jest uzupełnienie następujących pól:

 • przez sieć VoIP: 1.1, 1.2, 2.1
 • przez sieć GSM: 1.1, 1.3, 2.1, 2.2, 2.2.1, 2.2.2, 2.3 oraz 2.3.1 lub 2.3.2


Minimalna wymagana wersja oprogramowania - 1.11, do pracy w trybie VoIP - 1.12

Porty i protokoły

Domyślne numery portów i rodzaje protokołów wykorzystywanych przez centralę na potrzeby świadczenia wybranych usług aplikacji MessengerCTI.mobile.

Podstawowe:

 • sygnalizacja
  • 5529 TCP - sygnalizacja aplikacji (XML)
  • 5543 TCP - sygnalizacja w trybie z włączonym znacznikiem szyfrowania (XML)
 • połączenia VoIP
  • 5060 UDP - sygnalizacja SIP (dla połączeń w trybie VoIP)
  • 8100 - 8300 UDP - akustyka - dla central IPx, CCT, MAC
  • 10000 - 20000 UDP - akustyka - dla central NCP

Dodatkowe :

 • przesyłanie plików - tylko centrale NCP (schowek, pomiędzy użytkownikami):
  • 443 TCP - transmisja plików bez włączonego znacznika szyfrowania (transmisja mimo wszystko jest szyfrowana HTTPS)
  • 5543 TCP - transmisja plików w trybie z włączonym znacznikiem szyfrowania
 • przesyłanie obrazu z kamery bramofonu DPH.IP
  • umiejscowienie linku do kamery w centrali:
   • NCP: Numery wewnętrzne/Urządzenia/Kamery
   • IPx, MAC, CCT: Peryferia/Kamery
  • centrala w trakcie połączenia wysyła link kamery do aplikacji MessengerCTI: rtsp://adres_IP_kamery:554/login_password_informacje _dodatkowe


Przykład dla centrali NCP dla MessengerCTI pracującego spoza sieci IP centrali (konfiguracja w ConfigWEB):

 • sygnalizacja XML, VoIP, transmisja plików - zakładka Numery wewnętrzne/Ustawienia/Informacje dotyczące ustawień CTI dla abonentów i aplikacji
 • przesyłanie obrazu z kamery (link do kamery, powiązanie kamery z DPH.IP) - zakładka Numery wewnętrzne/Urządzenia/Kamery


Przykładowe dane konfiguracyjne:

 • adres IP centrali: 192.168.0.10
 • adres publiczny IP rutera: 222.0.0.1
 • adres domenowy: nazwa_firmy.pl
 • adres IP kamery: 192.168.0.20
 • porty wykorzystywane do przekierowania poszczególnych usług na ruterze: 55xx


Sygnalizacja XML:

 • MessengerCTI --> ruter --> NCP
 • MessengerCTI --> 222.0.0.1:5555 --> 192.168.0.10:5529, lub
 • MessengerCTI --> nazwa_firmy.pl:5555 --> 192.168.0.10:5529

Sygnalizacja XML przy włączonym znaczniku szyfrowania:

 • MessengerCTI --> 222.0.0.1:5558 --> 192.168.0.10:5543, lub
 • MessengerCTI --> nazwa_firmy.pl:5558 --> 192.168.0.10:5543

Połączenia VoIP (sygnalizacja)

 • MessengerCTI --> 222.0.0.1:5556 --> 192.168.0.10:5060
 • MessengerCTI --> nazwa_firmy.pl:5556 --> 192.168.0.10:5060

Połączenia VoIP (akustyka)

 • MessengerCTI --> 222.0.0.1:10000 - 222.0.0.1:20000 --> 192.168.0.10:10000 - 192.168.0.10:20000
 • MessengerCTI --> nazwa_firmy.pl:10000 - nazwa_firmy.pl:20000 --> 192.168.0.10:10000 - 192.168.0.10:20000

Transmisja plików:

 • MessengerCTI --> 222.0.0.1:5557 --> 192.168.0.10:443, lub
 • MessengerCTI --> nazwa_firmy.pl:5557 --> 192.168.0.10:443

Transmisja plików przy włączonym znaczniku szyfrowania:

 • MessengerCTI --> 222.0.0.1:5559 --> 192.168.0.10:5543, lub
 • MessengerCTI --> nazwa_firmy.pl:5559 --> 192.168.0.10:5543

Przesyłanie obrazu z kamery DPH.IP

 • MessengerCTI --> ruter --> kamera
 • MessengerCTI --> 222.0.0.1:5560 --> 192.168.0.20:554
 • MessengerCTI --> nazwa_firmy.pl:5560 --> 192.168.0.20:554

Przykłady zastosowań

Aplikacja MessengerCTI.Mobile może być atrakcyjnym narzędziem dla tych firm, które posiadają pracowników mobilnych z wymogiem ciągłego dostępu telefonicznego jako numer wewnętrzny danego systemu telefonicznego.
Dobry przykładem mogą pracownicy:

 • działu handlowego - z pracą w trybie mieszanym biuro <-> poza biurem
 • działu serwisowego - z pracą ciągłą w terenie
 • pracownicy zdalni - telepraca
 • pracownicy mobilni - praca na dużym terenie (hale produkcyjne, obszary rozległe) - gdzie zasięg sieci typu WiFi lub DECT nie obejmuje takich obszarów.

Praca w sieci lokalnej i poza siecią lokalną bez zmiany konfiguracji MessengerCTI

Zmiana źródła sieci przez użytkownika MessengerCTI.desktop lub MessengerCTI.mobile (np. LAN <--> Internet <--> LAN, praca <--> podróż <--> dom) zawsze pociąga za sobą konieczność zmiany konfiguracji aplikacji, tzn. zmiany adresu IP centrali z lokalnego na publiczny lub odwrotnie (sytuacja nie zachodzi jeśli użytkownik korzysta tylko z internetu LTE/HSPA).


W celu uproszczenia obsługi jak i konfiguracji aplikacji MessengerCTI można wykorzystać funkcjonalność, którą oferuje wiele ruterów sieciowych. Pozwala ona urządzeniu z MessengerCTI (laptop, smartfon) łączyć się z centralą niezależnie czy znajduje się ono w sieci lokalnej (LAN, WiFi) czy poza nią (inne podsieci, Internet, GSM-LTE). W ruterach funkcjonalność ta nazywa się NAT hairpinning, NAT loopback lub NAT reflection. Umożliwia ona dostęp do usługi za pośrednictwem publicznego adresu IP niezależnie w zasięgu jakiej sieci użytkownik aktualnie się znajduje.


Przykładowa sieć:

 • adres publiczny rutera (WAN na routerze): adres w systemie dziesiętnym - 203.0.113.1 lub adres domenowy - voip.xxxxxx.pl
 • adres lokalny routera (LAN na routerze, brama): 192.168.1.1
 • adres centrali (NCP, IPx, MAC, CCT) w sieci LAN: 192.168.1.2
 • adres laptopa użytkownika z MessengerCTI.desktop lub smartfona z MessengerCTI.Mobile w sieci LAN: 192.168.1.100


Jeśli MessengerCTI z laptopa/smartfona z sieci lokalnej z adresu 192.168.1.100 wysyła pakiet na adres publiczny 203.0.113.1 (voip.xxxxxx.pl), pakiet standardowo jest kierowany do bramy domyślnej - 192.168.1.1 (routera). Ruter z funkcją NAT hairpinning wykrywa, że ​​203.0.113.1 (voip.xxxxxx.pl) jest adresem jego interfejsu WAN i traktuje pakiet tak, jakby pochodził z tego interfejsu. Określa miejsce docelowe dla tego pakietu na podstawie reguł DNAT (przekierowanie portów). Jeśli pakiet został wysłany do portu 5529 (w przypadku VoIP: 5060, 8100-8300 dla IPx, 10 000 - 20 000 dla NCP) i istnieje reguła DNAT dla tego portu skierowanego do 192.168.1.2, wówczas centrala pod tym adresem odbiera pakiet.


W przypadku gdy istnieją odpowiednie reguły DNAT realizowane jest tłumaczenie adresu - router przepisuje źródłowy adres lokalny IP w pakiecie na adres publiczny. Laptop/smartfon (192.168.1.100) wysyła pakiet, ale centrala (192.168.1.2) odbiera go jako pochodzący z 203.0.113.1. Gdy centrala odpowiada, proces jest identyczny jak w przypadku laptopa/smartfona. W ten sposób możliwa jest dwukierunkowa komunikacja między laptopem/smartfonem w sieci LAN za pośrednictwem publicznego adresu IP.

Instalacja wersji beta aplikacji

Wersja "BETA" aplikacji zawiera nowe funkcjonalności, które będą wprowadzane w następnej wersji produkcyjnej, jednak nie wszystkie zaplanowane na wersję funkcje są już wdrożone. Zawiera również poprawki błędów zgłoszone do wersji poprzednich. Jest wstępnie przetestowana przez producenta.
Zostanie betatesterem oraz instalację wersję "BETA" aplikacji MessengerCTI.mobile można wykonać przez aplikację Sklep Play lub aktywowanie odpowiedniego linku na serwerze ServNET:


 1. Aktywacja dostępu do aplikacji BETA z aplikacji Sklep Play:
 • uruchomić i zalogować się do Sklep Play.png.jpg
 • w polu wyszukiwania aplikacji wpisać slican messengercti
 • kliknąć w nazwę aplikacji MessengerCTI, po otwarciu nowego odszukać tekst Dołącz do programu testów beta, kliknąć w odpowiednie pole
 • po chwili pojawi się opis MessengerCTI (beta) i przycisk Aktualizuj

MessengerCTI.mobile 1.08 Beta.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.08 Beta1.png MessengerCTI.mobile 1.07 Pusty.png MessengerCTI.mobile 1.08 Beta2.png


 1. Aktywacja dostępu do aplikacji BETA z serwera ServNET lub linku http:

W tym celu należy:

Na stronie zobaczysz następującą informację:
Google beta.jpg

Kliknij opcję "ZOSTAŃ TESTEREM"
Wracamy do konfiguracji telefonu:

 • ponieważ aktualizacje w Google Play pojawiają się z pewnym opóźnieniem przed zainstalowaniem MessengerCTI dobrze jest wyłączyć aplikacje Sklep Play.
 • klikając w jego skrót nastąpi ponowne uruchomienie Sklep Play. Wyszukujemy aplikację MessengerCTI. Ze względu na ilość dostępnych tego typu aplikacji warto szukać nazwy Slican.
 • instalujemy aplikację
 • konfigurujemy zgodnie z instrukcją opisaną powyżej

Cieszymy się z nowych funkcji dostępnych tylko dla nielicznych.