Instrukcja obsługi MessengerCTI

Z Wiki
Wersja z dnia 08:38, 13 lis 2017 autorstwa Leszekj (dyskusja | edycje) (Odbieranie połączeń z bramofonu DPH.IP)

Skocz do: nawigacja, szukaj

Wstęp

Program Slican MessengerCTI zawiera funkcjonalności umożliwiające integrację telefonu i komputera używanego przez abonenta numeru wewnętrznego. Jest to program komputerowy przeznaczony na system operacyjny Windows, który łączy w sobie możliwość sterowania telefonem, dostęp do książki telefonicznej, historii, podglądu statusu innych abonentów, czatu. Dodatkowo, specjalnie dla nowej wersji bramofonów - DPH.IP wyposażonych w kamerę - wprowadzono funkcję podglądu obrazu video. Możliwe jest również korzystanie z kamer innych producentów których formaty video i kodeki są zgodne z bibliotekami aplikacji VLC. Aplikacja może być stosowana we współpracy z wszystkimi telefonami przyłączonymi do centrali: systemowymi CTS, analogowymi i telefonami VoIP. . Niewątpliwą korzyść odniosą również użytkownicy telefonów analogowych, ponieważ uzyskują oni dostęp do funkcjonalności zupełnie niedostępnych dla tej klasy telefonów.

Dużą zaletą tego oprogramowania jest integracja książek telefonicznych zgromadzonych w centrali i komputerze użytkownika programu. W MessengerCTI wykorzystywane są zawsze książki zgromadzone w centrali, przy czym modyfikacja ich wpisów może być dokonywana zarówno z telefonu systemowego jak i komputera (program MessengerCTI lub WebCTI). Dokonana modyfikacja jest widoczna natychmiast po wprowadzeniu. Zasadami edytowania wpisów w książkach telefonicznych są zasady zdefiniowane w centrali. Ponadto program Slican MessengerCTI posiada funkcjonalność komunikatora wewnętrznego - czatu (użytkownikami komunikatora mogą być wszyscy abonenci danej centrali i central zlinkowanych systemem eSSL ver.2). Funkcjonalność ta może być atrakcyjna dla tych firm, które posiadając centrale Slican, nie zezwalają ze względów bezpieczeństwa, na korzystanie z komunikatorów ogólnodostępnych.


Uwaga!

Aplikacja MessengerCTI została wydana głównie dla obsługi obrazu wideo z bramofonów DPH.IP. Obecnie nie posiada jeszcze wszystkich funkcjonalności obsługiwanych przez aplikację PhoneCTI

Wymagania minimalne

W celu zainstalowania aplikacji SLICAN MessengerCTI spełnione muszą zostać następujące wymagania minimalne:

  • Procesor z taktowaniem - > 800MHz
  • Pamięć RAM - 1GB
  • Karta graficzna - zgodna z DirectX 9
  • System operacyjny - Windows 7 lub nowszy

Na komputerze, który nie spełnia powyższych wymagań minimalnych możliwe jest zainstalowanie aplikacji, ale będzie ona działała wolno lub nie będzie w pełni funkcjonalna.


Uwaga!

Aplikacja MessengerCTI współpracuje z centralami IPx, MAC i CCT wyposażonymi w firmware 6.52 lub wyższy, oraz NCP od fw. 1.10

Instalacja aplikacji

Używanie aplikacji MessengerCTI jest licencjonowane więc wymaga wykupienia odpowiedniej licencji. Zakupiony kod jest wprowadzany w trakcie konfiguracji centrali i decyduje o ilości stanowisk, które mogą używać programu. Licencjonowanie aplikacji nie ma wpływu na jej instalację. Wersję instalacyjną programu można pobrać ze strefy ServNET [1] i zainstalować program na swoim komputerze. Po zainstalowaniu należy ją odpowiednio skonfigurować wprowadzając niezbędne dane do połączenia aplikacji z centralą: Ustawienia - Połączenie.


Uwaga!

Jeżeli numer wewnętrzny wprowadzony w zakładce Ustawienia - Połączenie nie posiada uprawnień do korzystania z aplikacji MessengerCTI - nie będzie możliwości połączenia z centralą i synchronizacji danych.


Drugi etap (nieobowiązkowy) polega na wgraniu do zasobów centrali odpowiednio przygotowanego pliku zawierającego aplikację MessengerCTI. Może to zostać wykonane przez administratora centrali, posiadającego uprawnienia administratora WebCTI. Operacja ta, jeżeli zostanie wykonana, umożliwia automatyczną aktualizację oprogramowania na stanowiskach roboczych. Aktualizacja została opisana w rozdziale Aktualizacja aplikacji.


Uruchomienie aplikacji

Program MessengerCTI uruchamia się identycznie jak każdy inny program w systemie operacyjnym Windows. W ustawieniach programu można aktywować funkcję automatycznego uruchamiania programu po starcie systemu operacyjnego. W trakcie uruchomienia następuje zalogowanie się programu do centrali (zgodnie z ustawieniami określonymi w zakładce Ustawienia - Połączenie). Po pomyślnym zalogowaniu następuje synchronizacja danych programu z danymi w centrali.

Aktualizacja aplikacji

Aktualizacja programu jest dokonywana automatycznie i użytkownik nie ma wpływu na jej przebieg. Podobnie jak aktualizacja firmware centrali, karty VoIP lub karty REC dokonywana jest również aktualizacja programu MessengerCTI (przez administratora centrali). Każdorazowo podczas uruchomienia programu następuje porównanie wersji programu w centrali i programu zainstalowanego na komputerze. Jeżeli są różne, następuje automatyczne pobranie wersji znajdującej się w centrali, zainstalowanie jej, a następnie logowanie się aplikacji do centrali. W zależności od wersji programu znajdującego się w centrali aktualizacja może spowodować zainstalowanie nowszej lub starszej wersji.

Struktura programu

Okno główne

W oknie głównym aplikacji widoczne są: nazwa i numer zalogowanego użytkownika, jego opis, aktualny status, dostęp do menu konfiguracyjnego programu oraz skrót do dodawania nowych kontaktów

MessengerCTI okno główne.png


Zmiana koloru ikony MessengerCTI free.png oraz związanego z nią opisu pozwala użytkownikowi na ustawienie jego aktualnego stanu w zależności od aktualnie wykonywanych czynności. Dostępne są ustawienia: dostępny, nie przeszkadzać, zaraz wracam, niewidoczny, niezalogowany.


Pod nazwą użytkownika dostępne jest edytowalne pole pozwalające na dodanie dodatkowej informacji opisowej, np. o zbliżającym się lub przebywaniu na urlopie, o zajmowaniu się wybranym projektem.

W oknie dostępne są dwie zakładki:

  • Ostatnie - związane z historią połączeń i przesyłanych wiadomości
  • Kontakty - z dostępem do kontaktów książki telefonicznej centrali, z możliwością ich filtrowania

Zasady oznaczania

W programie MessengerCTI przyjęto zasadę intuicyjnego, z pomocą odpowiednich ikon, oznaczania stanu telefonu widocznych w oknach programu. Ikony te umożliwiają wykonywanie wybranej akcji.

Ikony i symbole

W Tabeli 1 przedstawiono:

  • dla abonentów wewnętrznych centrali - ikony symbolizujące stan aplikacji i chata. Stany mogą być ustawione ręcznie przez użytkownika. Klikniecie w ikonę pozwala rozpocząć czat ze wskazanym użytkownikiem
  • dla abonentów publicznych - ikonę pozwalającą na wysłanie SMS
  • dla bramofonów DPH.IP z przyłączonym czujnikiem otwarcia drzwi - aktualne położenie drzwi.
Stan aplikacji
Ikona Znaczenie ikony
MessengerCTI chat free.png aplikacja jest uruchomiona i zalogowana na abonenta
MessengerCTI chat zaraz wracam.png użytkownik ustawił lub aplikacja przeszła w stan "Zaraz wracam", czas samoczynnego przejścia zdefiniowany w Ustawieniach aplikacji
MessengerCTI chat DND.png użytkownik ustawił stan "Nie przeszkadzać"
MessengerCTI chat no login.png aplikacja nie zalogowana lub niedostępna
MessengerCTI SMS.png pole wysyłania SMS
MessengerCTI door open.png drzwi otwarte
MessengerCTI door closed.png drzwi zamknięte

Tabela 1: Ikony symbolizujące stany aplikacji, użytkowników i bramofonów.

W przypadku telefonów będących numerami wewnętrznymi centrali, pojawia się ikona symbolizująca stan telefonu.

Stan telefonu
Ikona Znaczenie ikony
MessengerCTI phone free.png telefon jest wolny
MessengerCTI call.png z telefonu prowadzona jest rozmowa

Tabela 2: Ikony symbolizujące stan telefonu.

Ustawienia

Po wybraniu ikony trybiki' na ekranie pojawi się okno z zakładkami, służące do zmiany ustawień opcji programu. Poszczególne zakładki zostały opisane w kolejnych paragrafach.

Ustawienia - Połączenie

Po wybraniu zakładki Połączenie na ekranie widoczne jest następujące okno:

MessengerCTI polaczenie.png

Ustawienia logowania

Logowanie aplikacji do centrali możliwe jest dopiero po nadaniu odpowiedniego poziomu dostępu w konfiguracji dla danego użytkownika. Widoczne na rysunku pola służą do wprowadzenia danych niezbędnych przy nawiązaniu połączenia z centralą. Do pierwszego z tych pól wprowadzamy numer wewnętrzny telefonu, z którym sprzężony będzie program MessengerCTI. Kolejne pole powinno zawierać hasło zdefiniowane dla podanego numeru telefonu (hasło to może zawierać od 4 do 16 znaków, z wyłączeniem znaków ";" i "~"). Hasło powinno zostać wprowadzone przez administratora w programie ConfigMAN(centrale IPx, MAC, CCT, arkusz Abonenci/Ustawienia CTI pole Pss) lub WebConfig (centrala NCP, arkusz Numery wewnętrzne/Abonenci/CTI ustawienia/Hasło) . Podczas pierwszego logowania programu do centrali, wymagana jest zmiana hasła.

Jeżeli wszystkie dane zostaną wprowadzone poprawnie, hasło zostanie zmienione i wprowadzone do centrali. Administrator centrali po pierwszej zmianie nie ma dostępu do haseł użytkowników. Wprowadzone hasło może zostać zapamiętane w programie, poprzez zaznaczenie pola znajdującego się po prawej stronie hasła. Jeżeli pole to nie zostanie zaznaczone, program będzie pytał o nie przy każdej próbie logowania. Poniżej znajduje się pole pole przeznaczone do wprowadzenia adresu IP centrali. Po poprawnym wypełnieniu wszystkich wymienionych pól naciśnięcie klawisza "Połącz" spowoduje połączenie programu z centralą telefoniczną i synchronizację książki telefonicznej oraz pozostałych danych związanych z podanym numerem wewnętrznym. Po pomyślnym połączeniu z centralą, w dolnej części okna pojawi się napis - "Zalogowano poprawnie". Jeżeli wprowadzone dane są błędne w dolnej części okna pojawi się napis - "Nierozpoznany login lub hasło"


Ustawienia - Ogólne

MessengerCTI ustawienia ogólne.png


W oknie tym istnieje możliwość ustawienia parametrów decydujących o sposobie działania programu. Definiują one sposób uruchamiania i jej zachowania.

Dostępne ustawienia:

  • Uruchamiaj aplikacje przy starcie systemu - ustawienie domyślnego sposobu uruchamiania aplikacji
  • Ustaw stan "Zaraz wracam" po czasie bezczynności - ustawienie odpowiedniej ikony informującej o naszej nieobecności przy komputerze po zadeklarowanym przez użytkownika czasie


Wykonywanie i odbieranie połączeń

z bramofonu DPH.IP

Wybieranie numeru z zakładki Kontakty

Wybieranie numeru z historii połączeń

Przesyłanie wiadomości

Wyszukiwanie danych

Kontakty

Historia połączeń

Wybranie zakładki Ostatnie - oknie głównym programu, spowoduje pokazanie historii połączeń z udziałem telefonu o numerze wewnętrznym, na który zalogowany jest program MessengerCTI. Okno główne programu po wybraniu zakładki Ostatnie przybiera następujący wygląd:


MessengerCTI Historia.PNG


Każda pozycja z okna historii oznacza jedno połączenie lub wiadomość. Widoczne są wszystkie połączenia dotyczące tego numeru. W każdej pozycji widoczny jest numer dzwoniącego, jego komentarz (w przypadku połączeń wychodzących jest to numer wybrany i komentarz dla tego numeru), data i czas realizacji połączenia. Oprócz informacji tekstowych w każdym wierszu znajduje się szereg ikon opisujących dane połączenie. Są to:


MessengerCTI Połączenie wychodzące.PNG Strzałka oznacza połączenie wychodzące, niezależnie od tego czy doszło ono do skutku, czy też nie.


MessengerCTI Połączenie przychodzące.PNG Strzałka oznacza połączenie przychodzące, które zostało odebrane.


MessengerCTI Połączenie nieodebrane.PNG Strzałka oznacza nieodebrane połączenie przychodzące.


MessengerCTI Wiadomość.PNG Symbol oznacza, że z danym numerem wewnętrznym prowadzona była rozmowa tekstowa lub wysłany SMS.

Z okna Historii połączeń możliwe jest oddzwanianie lub wysyłanie wiadomości do wskazanych użytkowników za pomocą prawokliku na komentarzu abonenta, numeru, kliknięcia na ikonach MessengerCTI chat free.png MessengerCTI SMS.png oraz MessengerCTI Połączenie wychodzące.PNG MessengerCTI Połączenie przychodzące.PNG MessengerCTI Połączenie nieodebrane.PNG MessengerCTI Wiadomość.PNG. Jeżeli abonent wewnętrzny posiada w książce kontaktów dodatkowe numery, to jest możliwość wyboru jednego z nich. Dodatkowo, przy abonentach wewnętrznych dostępna jest edycja i usuwanie kontaktu oraz usunięcie z listy ulubionych.