MobilePhone
Spis treści
- 1 Charakterystyka usługi
- 2 Opis funkcjonalności
- 3 Konfiguracja , uprawnienia, ograniczenia
- 4 Włączanie MobilePhone
- 5 Przekazanie połączenia przez MobilePhone z powrotem do centrali
- 6 Sygnalizacja połączeń
- 7 Wykorzystanie MobilePhone jako telefonu równoległego
- 8 Inne funkcje z wykorzystaniem MobilePhone
Charakterystyka usługi
Mobile Phone - to rodzina funkcji związanych z integracją telefonu stacjonarnego z telefonem GSM lub DECT. Jednakowoż sposób posługiwania się różni się dosyć znacznie w zależności czy telefonem ruchomym jest GSM czy też DECT.
Opis funkcjonalności
Usługa MobilePhone wymaga wykupienia licencji. W przypadku jej braku istnieje możliwość uruchomienia usługi na jednym telefonie wewnętrznym
MobilePhone jest telefonem w sposób logiczny równolegle powiązanym z "telefonem podstawowym" abonenta.
Może nim być numer zewnętrzny lub wewnętrzny.
- numer zewnętrzny np. telefon komórkowy - centrala realizuje ruch poprzez wyposażenia miejskie
- numer wewnętrzny np. telefon bezprzewodowy - centrala realizuje ruch poprzez wyposażenia wewnętrzne
W zależności od sposobu uruchomienia i konfiguracji centrali ruch może być kierowany:
- jednocześnie na telefon podstawowy i MobilePhone
- tylko na MobilePhone
W zależności od kierunku połączenia funkcjonalność MobilePhone jest następująca:
- rozmowa przychodząca odebrana na telefonie MobilePhone - umożliwia rozmowę i przekazanie połączenia do innego dowolnego abonenta centrali
- rozmowa z MobilePhone do centrali - nadaje uprawnienia jak dla telefonu podstawowego
- w obu kierunkach - powoduje zajętość numeru podstawowego
Konfiguracja , uprawnienia, ograniczenia
- numer MobilePhone przypisany jest do abonenta i może być zmieniany tylko przez administratora centrali
- czas po którym nastąpi skierowanie rozmowy na MobilePhone może być zmieniany tylko przez administratora centrali
- podczas włączania przekierowania na MobilePhone nie jest sprawdzane czy abonent ma blokadę usług na pozostałe przekierowania
- jeśli skierowanie rozmowy na MobilePhone ustawione jest po czasie,to telefon podstawowy nadal dzwoni
- odrzucenie lub odebranie połączenia na dowolnym telefonie powoduje zaprzestanie wywołania na "drugim"
- po odebraniu połączenia na MobilePhone do czasu zakończenia rozmowy "telefon podstawowy" jest zajęty
- podczas przekazywania połączenia z MobilePhone do innego abonenta centrali "telefon podstawowy" jest zajęty
Włączanie MobilePhone
Włączać lub wyłączać MobilePhone można z "telefonu podstawowego" lub dzwoniąc z MobilePhone na DISA jeśli jest uruchomiona w centrali.
#77 0 - wyłączenie przekierowania #77 1 - włączenie przekierowania gdy nie odbiera lub gdy DND #77 2 - włączenie przekierowania tylko gdy nie odbiera #77 3 - włączenie przekierowania gdy DND (nie jest odtwarzana nigdy zapowiedź DND)
Przekierowania na MobilePhone mają wyższy priorytet od pozostałych i niższy od przekierowania na usługę Czasowo jestem tutaj
Oznacza to, że jeśli na telefonie były uruchomione jakiekolwiek inne przekierowania to włączenie MobilePhone spowoduje że przestaną one działać. Wyłączenie funkcji MobilePhone spowoduje automatycznie przywrócenie działania włączonych uprzednio przekierowań.
Natomiast uruchomienie funkcji "Jestem Tutaj" ( #57) powoduje zaprzestanie działania MobilePhone.
Przekazanie połączenia przez MobilePhone z powrotem do centrali
Usługa ta jest realizowana jeśli MobilePhone jest numerem miejskim (np.komórka), i rozmowa przychodząca na podstawowy numer telefonu została skierowana do MobilePhone. Po odebraniu na nim połączenia, jeśli chcemy przekazać połączenie do innego abonenta centrali centrali należy:
- poinformować rozmówcę aby się nie rozłączał
- zakończyć połączenie. Przez 15 sekund w słuchawce rozmówcy będzie cisza,a następnie pojawią się pojedyncze sygnały
- z MobilePhone wybrać numer abonenta w centrali, od tej chwili rozmówca usłyszy komunikat "Proszę czekać na połączenie". Aby działanie tej funkcji było możliwe do abonenta któremu chcemy przekazać rozmowę musi być bezpośredni numer miejski ( W systemie DDI lub MSN) bądź też musi być możliwość zadzwonienia na określoną linie miejską i wybrania numeru wewnętrznego na DISA.
- Przekazanie na rozmowie: po konsultacji rozłączyć się - oczekujący rozmówca zostanie połączony
- Przekazanie na wołaniu: po usłyszeniu sygnału wołania rozłączyć się - oczekujący rozmówca zostanie przełączony słysząc sygnał wołania na zgłoszenie się numeru wybranego z MobilePhone.
- Przekazanie na zajętość: po usłyszeniu sygnału zajętości rozłączyć się - oczekujący rozmówca będzie dalej oczekiwał (słysząc melodyjkę) na zwolnienie się numeru wybranego z MobilePhone.
UWAGA: Oczekujący rozmówca zostanie rozłączony jeśli przekroczony czas oczekiwania na zgłoszenie się numeru wybranego przez MobilePhone. Jeśli rozmowa jest przełączane przez MobilePhone nie działa powrót rozmowy do przekazującego gdy docelowy abonent nie odebrał.
Sygnalizacja połączeń
Rozmowy trafiające na telefon komórkowy będące wynikiem działania funkcji MobilePhone nie odróżniają się od innych połączeń. Prezentacja osoby dzwoniącej nie może być przeniesiona do telefonu komórkowego. Administrator centrali może ją co prawda tak skonfigurować, że połączenia przychodzące będące wynikiem działania funkcji MobilePhone będą prezentowały się innym numerem, ale zazwyczaj wiąże się to z większymi opłatami za połączenie.
Dodatkową funkcjonalnością, jeśli w centrali zainstalowana jest bramka GSM, jest powiadamianie użytkownika MobilePhone o :
- Nieodebranym połączeniu skierowanym na MobilePhone. Użytkownik otrzymuje SMS-a o przykładowej treści:
MobilePhone
Nieodebrane +48226509900
Warszawa
- Jeśli w czasie kiedy połączenie przychodzące było skierowane funkcją MobilePhone na telefon komórkowy, który był zajęty inną rozmową otrzymamy SMS-a o przykładowej treści:
MobilePhone
Zajęte +48226509900
Warszawa
- Jeśli połączenie przychodzące na MobilePhone zostanie odrzucone na telefonie komórkowym otrzymamy SMS-a o takiej samej treści jak w przypadku zajętości czyli np:
MobilePhone
Zajęte +48226509900
Warszawa
Wykorzystanie MobilePhone jako telefonu równoległego
Jeśli jako numer MobilePhone zostanie zadeklarowany inny numer wewnętrzny centrali ( np. telefon systemu DECT) wówczas uzyskamy rozbudowany system telefonu równoległego który pozwala między innymi na:
- Logiczne równoległe połączenie telefonu systemowego CTS-202 lub CTS-102 z telefonem analogowym. Ze względu na różne sposoby porozumiewania się z centralą fizyczne równoległe połączenie nie jest możliwe.
- Możliwa jest prezentacja jednym numerem ( zarówno miejskim jak i wewnętrznym) dla obu telefonów.
- w czasie gdy z dowolnego telefonu prowadzona jest rozmowa drugi jest również zajęty
- Użycie MobilePhone "przykrywa" przekierowania abonenta, bez ich wyłączania. Dezaktywacja MobilePhone ponownie je przywraca.
Przykład:
Abonent chce używać w czasie godzin pracy telefonu bezprzewodowego, a po godzinach jego rozmowy powinny być przekierowane na komórkę. Jeśli jako MobilePhone zostanie wpisany telefon bezprzewodowy, i wpisane zostanie przekierowanie połączeń na komórkę to w czasie gdy MobilePhone jest włączony przekierowanie nie działa, a wyłączenie MobilePhone powoduje automatyczne uruchomienie przekierowania. Nie ma potrzeby każdorazowej zmiany czy wpisywania numeru i aktywowania usługi.
Inne funkcje z wykorzystaniem MobilePhone
Inną funkcją wykorzystującą numer zapisany w systemie jako MobilePhone jest funkcja Callback. Opis działania tej funkcji można przeczytać Tutaj