MobilePhone: Różnice pomiędzy wersjami
(→Zasady działania) |
(→Konfiguracja , uprawnienia, ograniczenia) |
||
Linia 26: | Linia 26: | ||
= Konfiguracja , uprawnienia, ograniczenia = | = Konfiguracja , uprawnienia, ograniczenia = | ||
− | * numer MobilePhone | + | * numer '''MobilePhone''' może być zmieniany tylko przez administratora centrali, |
− | * czas po którym nastąpi | + | * czas po którym nastąpi dzwonienie na '''MobilePhone''' może być zmieniany tylko przez administratora centrali, |
− | * podczas włączania | + | * podczas włączania usługi MobilePhone nie są sprawdzane uprawnienia do usług przekierowania, |
− | * jeśli | + | * jeśli aktywna jest usługa '''MobilePhone''' który ma dzwonić po czasie, to telefon podstawowy nadal dzwoni, |
− | * | + | * połączenie na dowolnym telefonie zostanie odrzucenie lub odebranie - drugi przestaje dzwonić, |
* po odebraniu połączenia na MobilePhone do czasu zakończenia rozmowy "telefon podstawowy" jest zajęty | * po odebraniu połączenia na MobilePhone do czasu zakończenia rozmowy "telefon podstawowy" jest zajęty | ||
* podczas przekazywania połączenia z MobilePhone do innego abonenta centrali "telefon podstawowy" jest zajęty | * podczas przekazywania połączenia z MobilePhone do innego abonenta centrali "telefon podstawowy" jest zajęty |
Wersja z 14:37, 15 lis 2010
Spis treści
- 1 Charakterystyka usługi
- 2 Opis funkcjonalności
- 3 Zasady działania
- 4 Konfiguracja , uprawnienia, ograniczenia
- 5 Włączanie MobilePhone
- 6 Przekazanie połączenia przez MobilePhone z powrotem do centrali
- 7 Sygnalizacja połączeń
- 8 Wykorzystanie MobilePhone jako telefonu równoległego
- 9 Inne funkcje z wykorzystaniem MobilePhone
Charakterystyka usługi
- Mobile Phone - to rodzina funkcji związanych z integracją telefonu stacjonarnego z telefonem mobilnym (GSM lub DECT). Jednak sposób posługiwania się różni się dosyć znacznie w zależności czy telefonem mobilnym jest GSM czy też DECT.
Definicje
- Telefon podstawowy lub macierzysty - to telefon "na biurku" systemowy, analogowy lub VoIP.
- Telefon mobilny - to numer przypisany w konfiguracji centrali do telefonu podstawowego.
- Telefon podstawowy może mieć przypisany wyłącznie jeden Telefon mobilny.
Licencje
|
Opis funkcjonalności
Scenariusze działania
Osoba wybierająca numer użytkownika (nie ważne czy z miasta czy też wewnętrznie) moblie phone spowoduje dzwonienie:
- telefonu podstawowego a następnie telefonu mobilnego (docelowo będą dzwonić obydwa jednocześnie). Czas po jakim dojdzie do rozdzwonienia telefonu mobilnego może być ustrawiany.
- tylko telefonu mobilnego.
Użytkownik usługi mobilephone może:
- rozmowę odebraną na telefonie mobilnym (a pochodzącą z centrali) - przekazać ją na inny numer wewnętrzny w centrali.
- zadzwonić do centrali - (w tym momencie otrzymuje uprawnienia i numer jak dla telefonu podstawowego)
W powyższych przypadkach centrala wie o rozmowie telefonu mobilnego - wtedy każdy dzwoniący na numer telefonu podstawowego usłyszy sygnał zajętości.
Zasady działania
MobilePhone: może nim być numer zewnętrzny lub wewnętrzny przy czym:
- numer zewnętrzny np. telefon komórkowy - centrala realizuje ruch poprzez porty miejskie,
- numer wewnętrzny np. telefon bezprzewodowy - centrala realizuje ruch poprzez porty wewnętrzne.
Konfiguracja , uprawnienia, ograniczenia
- numer MobilePhone może być zmieniany tylko przez administratora centrali,
- czas po którym nastąpi dzwonienie na MobilePhone może być zmieniany tylko przez administratora centrali,
- podczas włączania usługi MobilePhone nie są sprawdzane uprawnienia do usług przekierowania,
- jeśli aktywna jest usługa MobilePhone który ma dzwonić po czasie, to telefon podstawowy nadal dzwoni,
- połączenie na dowolnym telefonie zostanie odrzucenie lub odebranie - drugi przestaje dzwonić,
- po odebraniu połączenia na MobilePhone do czasu zakończenia rozmowy "telefon podstawowy" jest zajęty
- podczas przekazywania połączenia z MobilePhone do innego abonenta centrali "telefon podstawowy" jest zajęty
Włączanie MobilePhone
Włączać lub wyłączać MobilePhone można z "telefonu podstawowego" lub dzwoniąc z MobilePhone na DISA jeśli jest uruchomiona w centrali.
#77 0 - wyłączenie przekierowania #77 1 - włączenie przekierowania gdy nie odbiera lub gdy DND #77 2 - włączenie przekierowania tylko gdy nie odbiera #77 3 - włączenie przekierowania gdy DND (nie jest odtwarzana nigdy zapowiedź DND)
Przekierowania na MobilePhone mają wyższy priorytet od pozostałych i niższy od przekierowania na usługę Czasowo jestem tutaj
Oznacza to, że jeśli na telefonie były uruchomione jakiekolwiek inne przekierowania to włączenie MobilePhone spowoduje że przestaną one działać. Wyłączenie funkcji MobilePhone spowoduje automatycznie przywrócenie działania włączonych uprzednio przekierowań.
Natomiast uruchomienie funkcji "Jestem Tutaj" ( #57) powoduje zaprzestanie działania MobilePhone.
Przekazanie połączenia przez MobilePhone z powrotem do centrali
Usługa ta jest realizowana jeśli MobilePhone jest numerem miejskim (np.komórka), i rozmowa przychodząca na podstawowy numer telefonu została skierowana do MobilePhone. Po odebraniu na nim połączenia, jeśli chcemy przekazać połączenie do innego abonenta centrali centrali należy:
- poinformować rozmówcę aby się nie rozłączał
- zakończyć połączenie. Przez 15 sekund w słuchawce rozmówcy będzie cisza,a następnie pojawią się pojedyncze sygnały
- z MobilePhone wybrać numer abonenta w centrali, od tej chwili rozmówca usłyszy komunikat "Proszę czekać na połączenie". Aby działanie tej funkcji było możliwe do abonenta któremu chcemy przekazać rozmowę musi być bezpośredni numer miejski ( W systemie DDI lub MSN) bądź też musi być możliwość zadzwonienia na określoną linie miejską i wybrania numeru wewnętrznego na DISA.
- Przekazanie na rozmowie: po konsultacji rozłączyć się - oczekujący rozmówca zostanie połączony
- Przekazanie na wołaniu: po usłyszeniu sygnału wołania rozłączyć się - oczekujący rozmówca zostanie przełączony słysząc sygnał wołania na zgłoszenie się numeru wybranego z MobilePhone.
Przekazanie na zajętość
Jeśli w trakcie przekazania rozmowy z MobilePhone do innego abonenta wewnętrznego centrali pojawi się sygnał zajętości to przekazanie odbywa się w sposób nieco odmienny od opisanego powyżej.
Dzwoniąc ze zwykłego telefonu na linie miejskie podłączone do centrali, po usłyszeniu sygnału zajętości nie wiemy jaki jest tego powód. Przyczyną zajętości może być:
- abonent do którego skierowane jest wywołanie z tej linii miejskiej jest zajęty
- pomimo że abonent do którego chcemy się dodzwonić jest wolny to wszystkie linie miejskie do centrali są zajęte
- abonent do którego skierowane jest wywołanie z tej linii ma włączoną funkcję DND
Z tego względu dla usługi MobilePhone zostały wprowadzone pewne modyfikacje w obsłudze połączeń przychodzących. W zależności czy przekazujemy połączenie dzwoniąc na numer bezpośredni czy też dodzwaniamy się do centrali na numer na którym uruchomiona jest zapowiedź słowna DISA różne może być zachowanie systemu i tak:
1. Jeśli przekazujemy połączenie z MobilPhone do innego abonenta dzwoniąc na numer z DISA, i usłyszymy sygnał zajętości oznacza to że wszystkie linie miejskie centrali są zajęte. Jeśli jest możliwość innego dodzwonienia się do centrali ( na inny numer miejski) możemy spróbować ponownie. Dla centrali nie jest istotne na którą linię miejską dzwonimy w celu przekazania rozmowy. ważne jest jedynie to, że linie te muszą mieć czynną funkcję odbierania identyfikacji numeru dzwoniącego CLIP, aby centrala mogła rozpoznać nasz numer MobilePhone. Maksymalny czas na przekazanie połączenia ograniczony jest do 45sekund. Jeśli w ciągu tego czasu nie uda nam się dodzwonić do centrali oczekujące połączenie zostanie zrzucone, a oczekujący rozmówca usłyszy sygnał zajętości.
2. Jeśli przekazujemy połączenie z MobilePhone do innego abonenta dzwoniąc na jego numer bezpośredni ( linie miejskie dołączone do centrali są typu ISDN) i otrzymamy sygnał zajętości, oznacza to że albo wszystkie linie do centrali są zajęte, albo abonent który do którego dzwonimy ma włączoną usługę DND. Należy wówczas jak podano w punkcie poprzednim spróbować przełączyć rozmowę korzystając z innej linii miejskiej, lub do innego abonenta wewnętrznego. W przeciwnym przypadku oczekujący na przełączenie rozmówca zostanie rozłączony po upływie 45 sekund.
3. Jeżeli przekazujemy połączenie z MobilePhone dzwoniąc na numer z DISA, po jej zgłoszeniu wybierzemy numer abonenta i dopiero wówczas usłyszymy sygnał zajętości możemy postąpić w jeden z następujących sposobów:
- 1) Rozłączyć się. Nasz rozmówca zostanie ustawiony w kolejkę do zajętego abonenta wewnętrznego, który:
- a)Jeśli posiada telefon systemowy CTS-202 lub CTS-102 na wyświetlaczu zobaczy informację o połączeniu oczekującym wraz z numerem osoby oczekującej. Dodatkowo w słuchawce usłyszy sygnał "pukania" informujący o połączeniu oczekującym.
- b) Jeśli posiada telefon analogowy usłyszy w słuchawce sygnał "pukania" informujący go o oczekującym połączeniu
- a)Jeśli posiada telefon systemowy CTS-202 lub CTS-102 na wyświetlaczu zobaczy informację o połączeniu oczekującym wraz z numerem osoby oczekującej. Dodatkowo w słuchawce usłyszy sygnał "pukania" informujący o połączeniu oczekującym.
- 2) Nacisnąć na swoim telefonie, co spowoduje, że otrzymamy ponownie sygnał zgłoszenia centrali, aby przełączyć rozmowę na inny numer wewnętrzny.
- 3) Dwukrotnie nacisnąć na swoim telefonie. Po pierwszym naciśnięciu usłyszymy ponownie sygnał zgłoszenia centrali (jak w punkcie powyżej), a po drugim naciśnięciu połączymy się z oczekującym na przekazanie rozmówcą. Możemy poinformować go o braku możliwości przekazania i zakończyć rozmowę, lub też rozpocząć procedurę przekazywania od początku.
- 1) Rozłączyć się. Nasz rozmówca zostanie ustawiony w kolejkę do zajętego abonenta wewnętrznego, który:
4. Jeśli przekazujemy połączenie z MobilePhone do innego abonenta dzwoniąc na jego numer bezpośredni (linie miejskie dołączone do centrali są typu ISDN), to w przypadku gdy prowadzi on inną rozmowę i tak usłyszymy sygnał wołania przez pierwsze 10 sekund (dwa sygnały) tak jakby był on wolny. Jeśli rozłączymy się w czasie gdy centrala podstawia sygnał "wolne", oznacza to że łączymy rozmowę do abonenta nie interesując się czy jest on rzeczywiście wolny, czy też rozmawia i automatycznie ustawiamy mu połączenie jako oczekujące. Jeśli abonent któremu chcemy przekazać połączenie zajęty jest inną rozmową i nie rozłączymy się w ciągu wspomnianego czasu 10 sekund, wówczas po dwóch sygnałach "wolne" usłyszymy sygnał zajętości. Możemy rozpocząć procedurę przekazywania połączenia od początku, wybierając innego abonenta, lub też ponownie tego samego tylko rozłączamy się przed upływem 10s co spowoduje automatyczne ustawienie rozmowy w kolejkę, lub też nie robić nic, co spowoduje że centrala po upływie 45 sekund spróbuje sama połączyć oczekującą rozmowę do abonenta którego numer był zajęty przy pierwszej próbie, i ustawi mu ją jako połączenie oczekujące
UWAGA: Oczekujący rozmówca zostanie rozłączony jeśli przekroczony czas oczekiwania na zgłoszenie się numeru wybranego przez MobilePhone. Jeśli rozmowa jest przełączane przez MobilePhone nie działa powrót rozmowy do przekazującego gdy docelowy abonent nie odebrał.
Sygnalizacja połączeń
Rozmowy trafiające na telefon komórkowy będące wynikiem działania funkcji MobilePhone nie odróżniają się od innych połączeń. Prezentacja osoby dzwoniącej nie może być przeniesiona do telefonu komórkowego. Administrator centrali może ją co prawda tak skonfigurować, że połączenia przychodzące będące wynikiem działania funkcji MobilePhone będą prezentowały się innym numerem, ale zazwyczaj wiąże się to z większymi opłatami za połączenie.
Dodatkową funkcjonalnością, jeśli w centrali zainstalowana jest bramka GSM, jest powiadamianie użytkownika MobilePhone o :
- Nieodebranym połączeniu skierowanym na MobilePhone. Użytkownik otrzymuje SMS-a o przykładowej treści:
MobilePhone
Nieodebrane +48226509900
Warszawa
- Jeśli w czasie kiedy połączenie przychodzące było skierowane funkcją MobilePhone na telefon komórkowy, który był zajęty inną rozmową otrzymamy SMS-a o przykładowej treści:
MobilePhone
Zajęte +48226509900
Warszawa
- Jeśli połączenie przychodzące na MobilePhone zostanie odrzucone na telefonie komórkowym otrzymamy SMS-a o takiej samej treści jak w przypadku zajętości czyli np:
MobilePhone
Zajęte +48226509900
Warszawa
Wykorzystanie MobilePhone jako telefonu równoległego
Jeśli jako numer MobilePhone zostanie zadeklarowany inny numer wewnętrzny centrali ( np. telefon systemu DECT) wówczas uzyskamy rozbudowany system telefonu równoległego który pozwala między innymi na:
- Logiczne równoległe połączenie telefonu systemowego CTS-202 lub CTS-102 z telefonem analogowym. Ze względu na różne sposoby porozumiewania się z centralą fizyczne równoległe połączenie nie jest możliwe.
- Możliwa jest prezentacja jednym numerem ( zarówno miejskim jak i wewnętrznym) dla obu telefonów.
- w czasie gdy z dowolnego telefonu prowadzona jest rozmowa drugi jest również zajęty
- Użycie MobilePhone "przykrywa" przekierowania abonenta, bez ich wyłączania. Dezaktywacja MobilePhone ponownie je przywraca.
Przykład:
Abonent chce używać w czasie godzin pracy telefonu bezprzewodowego, a po godzinach jego rozmowy powinny być przekierowane na komórkę. Jeśli jako MobilePhone zostanie wpisany telefon bezprzewodowy, i wpisane zostanie przekierowanie połączeń na komórkę to w czasie gdy MobilePhone jest włączony przekierowanie nie działa, a wyłączenie MobilePhone powoduje automatyczne uruchomienie przekierowania. Nie ma potrzeby każdorazowej zmiany czy wpisywania numeru i aktywowania usługi.
Inne funkcje z wykorzystaniem MobilePhone
Inną funkcją wykorzystującą numer zapisany w systemie jako MobilePhone jest funkcja Callback. Opis działania tej funkcji można przeczytać Tutaj